Noc vědců 2015

Čtvrtý zářijový pátek se každoročně koná Noc vědců, celorepubliková akce popularizující vědu a výzkum. Fakulta strojního inženýrství se prezentovala v Technickém muzeu v Brně, kam zamířilo 1600 zájemců o vědu.

Mottem letošního ročníku bylo „Budiž noc a budiž světlo“. Organizátoři se tak přihlásili k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií, který pro rok 2015 vyhlásila OSN. Některá stanoviště FSI byla zaměřená přímo na světelné jevy a jejich objasnění.

PROGRAM NA STANOVIŠTÍCH

• Světlo – difrakce, disperze, interference… A co dál?

Proč je obloha modrá? Jak postupovat, když světlo lidem již nestačí? Jaká další tajemství se dají z vlnové povahy světla získat?

• "Vyšší matematika nám osvětluje nejskrytější pravdy a vynáší je na světlo." Citát matematika Leonharda Eulera (1707-1783)
    V jaké pozici se nachází Slunce, Měsíc a Země při úplném zatmění Slunce? Co je to stín a polostín? Jak souvisí ohniskové vlastnosti paraboly se světlem?
    Pro děti i dospělé byly připraveny snadné i těžší matematické úlohy.

• Jak se rodí závodní formule?
    Tým složený ze studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně prozradil, jak se plní dětské sny. Představil formuli, kterou zkonstruovali studenty FSI a se kterou se úspěšně účastní mezinárodních závodů.

• Seznamte se se strojařskou virtuální realitou
    Nasaďte si 3D brýle a vstupte s námi do dalšího prostoru.

• Od rentgenového snímku k technickým výpočtům
  • Záření, které právě před 120 lety pro lidstvo poprvé objevil německý fyzik Wilhelm Röntgen a po němž je také pojmenováno, bylo již od dob svého objevu využíváno především pro lékařské účely. Jaké je jeho využití na FSI?

• Balistický záchranný systém Galaxy GBS 10
    Dron je v poslední době velmi často skloňované slovo. Ale jak je to s jeho bezpečností? Dokážeme drony zachránit?

• Fotoelasticimetrie - jak pomocí světla určit namáhání tělesa
    Jaké jsou principy této metody?

• Rapid prototyping a velkorozměrový 3D tisk
  • Co je to Rapid prototyping a k čemu slouží? Představili jsme velkorozměrovou tiskárnu, kterou vyvinuli studenti Ústavu konstruování FSI. Výhodou tiskárny je velký pracovní prostor, který umožňuje tisk dílů až o rozměrech 600x300x200 mm.

• BUT Chicken Wings – ambiciózní tým mladých konstruktérů z brněnské techniky
    Tým BUT Chicken Wings tvoří pět studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně studujících na Leteckém ústavu. Studenti nejprve vytvořili konstrukční návrh letounu a následně své poznatky převedli do praxe při jeho výrobě. A jak letoun uspěl na náročných mezinárodních závodech v Německu?

• Když přijde noc, robot si poradí i bez světla
  • Odborníci z Ústavu automatizace a informatiky FSI představují robotiku známou i neznámou.

VELKÉHO ZÁJMU ZE STRANY NÁVŠTĚVNÍKŮ SE TĚŠILY I 3 POPULÁRNĚ NAUČNÉ PŘEDNÁŠKY

• Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 - Faerské ostrovy
  • Expedice za úplným zatměním Slunce 2015 – Špicberky
    V pátek 20. března 2015 nastalo zatmění Slunce. V pásu totality, tedy úplného zatmění Slunce, ležely Špicberky a část Faerských ostrovů. Na obě tato místa zamířila česká expedice složená především z odborníků a studentů Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. O své poznatky z expedice se s návštěvníky Noci vědců podělili Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. a prof. Miloslav Druckmüller z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně.

• Nanotechnologie aneb když je světlo malé. Poutavě o poutavém světě nanotechnologí přednášel prof. Jiří Spousta z Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT v Brně.

Fotogalerie FSI

Oficiální stránky celorepublikového organizátora Noci vědců:
www.noc-vedcu.cz
www.facebook.com/nocvedcuoficial