Studuj na VUT v Brně v českém znakovém jazyce

GONG | 4.1.2016 | Rubrika: Vzdělávání | Strana: 22 | Autor: Naďa Botková |

Pod tímto názvem představuje Vysoké učení technické v Brně možnosti studia pro studenty se sluchovým postižením. Video natočené v českém znakovém jazyce ukazuje, jak je studium na této univerzitě přístupné studentům se sluchovým postižením.

Spot byl natočen Poradenským centrem VUT (www.presbloky.cz), které zajišťuje zpřístupňování studia studentům s různými typy postižení. Na univerzitě v současnosti studují 3 studenti se sluchovým postižením a zdá se, že studium zvládají s přehledem.
„Poradenské centrum mi zařídilo tlumočení, a tak mi výklad vyučujícího ve cvičeních a laboratořích tlumočí tlumočník. Na některé přednášky se mnou zase chodí slečna, která přepisuje doslovně vše, co přednášející řekne a já si můžu hned dělat zápisky a nic mi neunikne. Bez této formy pomoci bych vůbec na přednáškách při velkém počtu studentů nerozuměl,“ uvádí student 2. ročníku Fakulty strojního inženýrství.
Poradenské centrum se stará také o zájemce o studium z řad sluchově postižených, kterým radí při volbě studijního oboru a přizpůsobuje průběh přijímacích zkoušek tak, aby měli stejné podmínky jako ostatní. „K přijímacím zkouškám zajišťujeme především tlumočníky znakového jazyka nebo vizualizátory. Často také navyšujeme čas, po který mohou uchazeči o studium vypracovávat přijímací test,“ uvádí vedoucí centra MUDr. Zdeňka Zigalová.
Video „Studuj na VUT v Brně v českém znakovém jazyce“ najdete na portálu www.vutbr.cz a na youtube.com.

Kateřina Růžičková, 5. 1. 2016