Ondřej Rubeš, doktorand z FSI, získal stipendium díky projektu Brno Ph.D.Talent

Zástupci Statutárního města Brna a JCMM ocenili nejlepší doktorské studenty z brněnských univerzit. Každý oceněný student získal podporu 300 tisíc korun pro svůj vědecký výzkum, tato částka bude průběžně vyplácena po dobu tří let formou stipendií.

Mezi oceněnými byl i Ondřej Rubeš z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Autor fotografie: Igor Šefr

Ing. Ondřej Rubeš se v rámci doktorského studia zaměřil na nelineární vibrační generátor. Ten umí efektivně získat elektrickou energii z vibrací. Podobné generátory by jednou mohly být zdrojem elektřiny například pro outdoorové aktivity, kdy chodci mohou vytvářet energii pro dobíjení různých zařízení díky otřesům při chůzi.

Ondřejově výzkumu se věnuje i reportáž České televize.

Významného úspěchu dosáhl Ondřej již v loňském roce, kdy získal cenu Obnovitelné desetiletí za svou diplomovou práci v oblasti energy harvesting. Ve své kategorii obsadil 3. místo.

Fotogalerie z předávání cen Obnovitelné desetiletí

Kateřina Růžičková, 9. 2. 2017