Ceny českého Siemensu pro vědce i studenty

Lidové noviny | 22.2.2017 | Rubrika: medicína & věda | Strana: 16 | Autor: red |

VĚDECKÁ KAVÁRNA

PRAHA Již po devatenácté ocenil český Siemens nejlepší mladé vědce, studenty a pedagogy cenou Wernera von Siemense. Do tohoto ročníku se přihlásilo rekordních téměř 350 soutěžících z 19 českých vysokých škol.
V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace byl za vývoj miniaturního glukometru velikosti kreditní kartys možností bezbateriového provozu a propojením na chytrý mobilní telefon oceněn Marek Novák, který svůj přístroj sestrojil jako student Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Petra Šittnera z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který se zabývá studiem slitin s tvarovou pamětí a jejich technických aplikací pro průmyslové využití v medicíně, robotice, leteckém a automobilovém průmyslu. Hlavní ocenění za diplomovou práci si odnesl Tomáš Pikálek z Vysokého učení technického v Brně, který vyvinul novou metodu pro měření indexu lomu vzduchu. Za disertační práci byl oceněn Martin Ullrich z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který jako první připravil prototyp funkčního chemického robota – vlastně mikročástice schopné nést obsah, který lze řízeně uvolňovat.
Zvláštní ocenění studentovi, který překonal potíže dané zdravotním postižením a dosáhl navzdory němu mimořádných studijních nebo výzkumných výsledků, získal Roman Švec z Univerzity J. E. Purkyně vÚstí nad Labem, který se věnuje studiu a výzkumu digitalizace kulturního dědictví.
Cenu pro nejlepší disertační práci napsanou ženou si odnesla Neda Neykova z ČVUT, která se zabývala využitím nanočástic ve fotovoltaice.
Cenu pro nejlepšího pedagoga získal Richard Hindls, vedoucí katedry statistiky a pravděpodobnosti z Vysoké školy ekonomické.


Kateřina Růžičková, 22. 2. 2017