Jihokorejský velvyslanec si z Brna odvezl svoji hlavu

salina-brno.cz / 9.3.2017 / red

Neobvyklý dárek si ze své brněnské návštěvy odvezl jihokorejský velvyslanec Moon Seoung-hyun. Při své exkurzi po brněnské technice totiž zavítal Moon Seoung-hyun i na Fakultu výtvarných umění, kde momentálně studuje i jedna jihokorejská studentka. Během návštěvy FaVU jej v 3D studiu naskenoval vedoucí studia Tomáš Medek, díky čemuž si velvyslanec mohl odnést vlastní podobiznu z 3D tiskárny. Podobný dárek prý ještě nikdy nedostal a zdobit bude jeho kancelář, přislíbil dárcům.

Během pobytu v moravské metropoli zavítal Moon Seoung-hyun i na několik dalších fakult VUT v Brně. Prohlédl si Fakultu informačních technologií, Středoevropský technologický institut VUT nebo Fakultu strojního inženýrství, která dlouhodobě spolupracuje s čelními představiteli jihokorejského průmyslu.
V současnosti je nejstabilnějším partnerem z této země firma POSCO, která je třetím největším světovým výrobcem oceli. Fakulta strojního inženýrství, konkrétně výzkumné centrum NETME a Laboratoř přenosu tepla a proudění (tzv. HEATLab) vedená Jaroslavem Horským se společností spolupracují od roku 2004. Výzkumníci z VUT pro ni hledají řešení především v oblasti návrhu a optimalizace chladicích systémů.

„V roce 2004 vznikl první kontrakt na výzkum chlazení válcovaných pásů a od té doby probíhá spolupráce bez přerušení. Dobrým oceněním naší práce je to, že v době výrazné krize a snížení výroby oceli, kdy firma POSCO prakticky zastavila zadávání externích výzkumných projektů, naše spolupráce stále pokračovala," vysvětlil vedoucí Sekce přenosu tepla a proudění Jaroslav Horský. Smluvní výzkum pro firmu POSCO řešený v NETME Centre na VUT dosáhl hodnoty 22 milionů korun.

„Brno jsem navštívil poprvé a jsem rád, že jsem se do tohoto města mohl podívat. Setkal jsem se s představiteli nejen státních institucí, ale také se zástupci firem. Shledal jsem mnoho oblastí pro budoucí spolupráci s městem Brnem a ze své pozice korejského velvyslance v České republice se budu snažit udělat maximum pro podporu našich vztahů v nadcházejících dnech a měsících," uvedl Moon Seoung-hyun.
Při návštěvě moravské metropole zavítal jihokorejský velvyslanec rovněž na brněnský magistrát, krajský úřad, Ústavní soud, Nejvyšší státní zastupitelství a prohlédl si i známou architektonickou památku vilu Tugendhat. Protože se velvyslanec zajímá o hudbu, přijal rovněž pozvání rektora JAMU Ivo Medka.

Šalina Brno: Jihokorejský velvyslanec si z Brna odvezl svoji hlavu

Kateřina Růžičková, 14. 3. 2017