Futuristická rychlodráha Praha - Brno

TV Nova | 29.1.2017 | 19:30 | Pořad: Televizní noviny | Michal Čoudek

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
--------------------
Brno uvažuje o futuristické rychlodráze do Prahy. Primátor města chce dokonce studii za jakých podmínek by se dalo téměř nadzvukovou rychlostí takzvaným hyperloopem cestovat. Podle některých odborníků je to ale naprosto nereálná představa.

--------------------
Brněnský primátor se dohodl se společností Hyperloop Transportation Technologies, že začnou společně pracovat na projektu, podle něhož by měl v budoucnu vyrůst na trase Praha - Brno - Bratislava vakuový tubus, ve kterém by se cestovalo rychlostí až 1200 kilometrů v hodině. Jenže odborníci z brněnského ústavu fyzikálního inženýrství vidí v celém projektu, jehož investice by si vyžádaly desítky miliard korun, dost velké nesrovnalosti.

Petr DVOŘÁK, Vysoké učení technické Brno
--------------------
Jeden základní problém je vůbec je ten samotný hyperloop, že vlastně ta kapsle, která se bude pohybovat tou vysokou rychlostí, musí zastavit a zastavení znamená zase samozřejmě spoustu problémů. Další věc, která je tady problematická, je samozřejmě tepelná roztažnost. Ať budeme chtít nebo ne, se jakoby natahuje. Ta natažení právě na těch 100 kilometrech trati, případně 200 kilometrech, už dělá opravdu desítky až stovky metrů.

--------------------
Na trase leží také Vysočina a ta je možná největší úskalí projektu. Je totiž hornatá a to znamená samé stoupání a klesání.

Petr DVOŘÁK, Vysoké učení technické Brno
--------------------
Zatáčky právě způsobí to, že při tak vysokých rychlostech ten cestovatel ten cestující, který tam vlastně sedí, tak cítí obrovské přetížení. To může přinášet velké problémy. Je to jednodušší to stavět někde na poušti, kde máte rovinu, ale tady u nás, kde máme hornatý systém, tak to může přinášet velké problémy.

--------------------
Každopádně být za 15 minut v Praze, by se Brňákům zamlouvalo.

osoba
--------------------
Tak, já bych počkala, až to otestujou a když by přežili ti první pokusní králíci, tak pak bych to zkusila.

osoba
--------------------
To je velmi dobrý nápad a doufám, že se to někdy zrealizuje.

--------------------
Projektu si samozřejmě všimli i odborníci po celém světě. A nadšeně o něm informují na sociálních sítích. Zjevně ale nebyli přímo na místě, aby si zjistili detaily. Podle nich by totiž do slovenské Bratislavy vedla trasa z Prahy přes Brno, které prý leží v Československu. Michal Čoudek, televize Nova.

Kateřina Růžičková, 31. 1. 2017