362 schodů na nejvyšší akademickou budovu? Nejlepší byl nahoře za minutu a půl

brnensky.denik.cz | 18.4.2017 | Rubrika: Moje Brněnsko |Autor: Simona Ferulíková|

Chtějí pokořit nejvyšší akademickou budovu v Brně. Skoro sto padesát jednotlivců a padesát štafetových týmů se proto chystá vyběhnout tři sta dvaašedesát schodů. Vedou do osmnáctého patra Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Tam je cíl.

Na dveřích čtyřiasedmdesát metrů vysoké budovy se velkými písmeny vyjímá nápis Strojařské schody. Po rekonstrukci budovy se tady totiž poprvé po pěti letech koná závod do schodů. Letos už počtrnácté. Poslední dva ročníky to ale mají běžci těžší. Místo šestnácti pater je čeká podlaží osmnáct.
Přesto se do akce zapojují i ženy. Výběh má za sebou třeba atletka Martina Papežová. „V týdnu před závodem jsem více běhala do kopců a schodů," popisuje svoji přípravu.
Dodává, že celou akci, do které jsou zapojené i další fakulty techniky v Brně, organizátoři velmi dobře zvládli. V konečném patře nachystali pro udýchané závodníky žíněnky a občerstvení. Nechybí ani záchranáři.
Po své sestře vybíhá i Lenka Papežová. Ze startu, který se nachází ve sklepě, pouštějí organizátoři běžce za sebou s minutovým rozestupem. „Nevěděla jsem, jak to bude dnes vypadat. Před dvěma dny jsem běžela půlmaraton. Myslím ale, že na tom budu časově dobře," hodnotí.
Nahoře účastníci odevzdávají čipy. Svoje pořadí se díky nim dozvídají hned. Aktuálně visí na obrazovce ve druhém patře. Nejrychlejší čas minutu a osmadvacet vteřin má dvě hodiny po startu Ondřej Piňos a vede až do úplného konce. Rekord z minulého ročníku devětašedesát sekund tak nikdo nezlomil.
Kromě zaběhnutého času je ale pro závodníky odměnou také výhled z kanceláře v devatenáctém patře. „Až sem jsme vyběhli," gratulují si, zatímco obdivují Brno z výšky.
Za akcí stojí fakultní Studentská komora Akademického senátu. Jeho členka Tereza Konečná je ve škole už od šesté hodiny ráno. „Je pro nás úžasné běh po rekonstrukci znovu obnovit a udělat z toho celodenní program," říká.
Kromě sedmi organizátorů přikládá ruku k dílu i pětatřicet dobrovolníků. Někteří z nich hlídají schody jako rozhodčí. Účastníci se nesmí opírat o zábradlí nebo odrážet od stěn.

Kateřina Růžičková, 19. 4. 2017