Kuriózní závod: 18 pater „Strojárny“ vyběhl vítěz za 88 vteřin

ibrno.cz | 19.4.2017 | Rubrika: Zajímavosti |

Brno, 19. dubna 2017 - Bezmála 150 jednotlivců a 50 štafet se postavilo na start legendárního závodu Strojařské schody. Letošní 14. ročník závodu na Fakultě strojního inženýrství (FSI) VUT v Brně navázal na tradici, kterou přerušila náročná rekonstrukce 74 metrů vysoké budovy A1. Všech 18 pater se nejrychleji podařilo zdolat studentovi bakalářského studijního programu Strojírenství Ondřeji Piňosovi v čase 1:28,36.

Celkem 362 schodů čekalo na účastníky legendárního závodu v nejvyšší univerzitní budově v Brně. Vítězem v kategorii mužů a zároveň absolutní vítězem závodu se stal domácí student FSI Ondřej Piňos s časem 1:28,36. Nejrychlejší čas mezi ženami zaběhla v extrémním závodu Vanda Hošeková – časomíra se zastavila na čase 2:11,41.

Mezi štafetami zazářila studentská štafeta s názvem Fajní Kaři!, která schody vyběhla za 74 vteřin, v kategorii matadorských štafet, kam patří akademici, ale také zástupci firem, zvítězila štafeta Energie z Energetického ústavu FSI s časem 77 vteřin. Strojařské schody vůbec poprvé čítaly 18 pater, a tak jsou všechny výsledky vítězů kategorií zároveň rekordy, které budou moct závodníci překonávat v dalších letech.

Závod se na fakultě konal poprvé po pěti letech. Tradici strojařského závodu přerušila rekonstrukce výškové budovy A1. „Strojařské schody byli vždycky výjimečnou akcí, která dokázala spojit studenty nejen z Fakulty strojního inženýrství, ale z celého VUT i dalších brněnských univerzit. Domluvili jsme se proto s vedením fakulty, že bychom závod zkusili znovu uspořádat. Rekordní počet závodníků ukázal, že nejsme sami, komu klání chybělo,“ řekla za pořadatele závodu ze Studentské komory Akademického senátu FSI VUT v Brně Tereza Konečná.

Znovuobnovený závod přilákal na start také nejvyšší vedení univerzity ve složení rektor VUT Petr Štěpánek, kvestor Ladislav Janíček, prorektor pro studium Miroslav Doupovec a prorektor pro rozvoj vědecké a výzkumné činnosti Lubomír Grmela. Sportovní výzvy se nezalekli ani další zástupci akademické obce. Vedení pořadatelské fakulty ve štafetě reprezentoval děkan Jaroslav Katolický, tajemník Petr Tesař a proděkani. Svoje zástupce do klání vyslalo i NETME Centre, výzkumné a vývojové centrum FSI, a zúčastnili se také kandidáti VUT na krále a královnu letošního ročníku Majálesu nebo reprezentanti strojírenských firem.

Organizátoři ze Studentské komory věří, že se jim znovuobnovenou tradici podaří do budoucna udržet. Závod chtějí pořád vždy na jaře.

Kateřina Růžičková, 20. 4. 2017