Legendární závod je zpátky: na běžce čeká 18 pater schodů

Centrumnews.cz / 29.3.2017 / Lenka Šimková

Po pěti letech opět zažijí schody Fakulty strojního inženýrství brněnské techniky neobvyklý nápor. V co nejkratším čase se běžci pokusí zdolat osmnáct pater výškové budovy v rámci akce Strojařské schody 2017. Tento závod byl v minulosti velmi oblíbený a jeho pravidelnost narušila rozsáhlá rekonstrukce budovy.

Populární závod Strojařské schody vznikl v roce 2000 na popud Centra sportovních aktivit VUT v Brně a jeho poslední ročník se uskutečnil v roce 2012, před zahájením náročné rekonstrukce čtyřiasedmdesáti metrové výškové budovy. Po jejím dokončení to vypadalo, že se tradiční sportovní akci už nepodaří obnovit, vedení fakulty se ale nakonec rozhodlo závod opět uspořádat. Akce se bude konat 18. dubna a bude probíhat po celý den. Registrace účastníků začne již od půl osmé ráno a první běžci vyrazí krátce po desáté hodině. Po půl čtvrté odpoledne proběhne vyhlášení výsledků a bude následovat afterparty s grilováním.

Závodit bude 200 jednotlivců a 50 štafetových týmů. Účastníci se mohou těšit také na běh kandidátů na krále a královnu brněnského Majálesu nebo na štafetu vedení univerzity, kdy se běhu zúčastní rektor VUT Petr Štěpánek, někteří prorektoři a také děkani vybraných fakult brněnské techniky. Startovné pro každého účastníka závodu je 50 korun a přihlášky lze podávat až do 14. dubna.

V letošním roce se bude tvořit také nový závodní rekord, jelikož dojde v závodu k mírné úpravě oproti předcházejícím ročníkům. „V roce 2012 padl mužský rekord v čase 1 minuta a 9 vteřin, jenže v té době závodníci vybíhali z druhého patra budovy. Letos se závod posouvá až do suterénu, takže očekáváme i vyšší čas, okolo 1 minuty a 45 vteřin“, uvedla tisková mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Kateřina Růžičková, 30. 3. 2017