Zmodernizovaný Drak touží po stupních vítězů

Právo | 4.5.2017 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 12 | Autor: Vladimír Klepáč |

Studentská formule Dragon 7, kterou tým zhruba čtyřiceti budoucích inženýrů z brněnského Vysokého učení technického(VUT) staví a upravuje již několik let, má nová vylepšení a tým by rád přivezl věnce za umístění na stupních vítězů. Od loňského podzimu na ní skupina nadšenců strávila více než 30 000 hodin. Trubkový ocelový rám nahradila karbonovým monokokem, které mají takéac skutečné závodní formule. Díky němu jsou lehčí a také rychlejší.
„Trubkový ocelový rám jsme už neměli jak vylepšit a vůz odlehčit. Proto padlo rozhodnutí přejít na karbonový monokok,“ řekl Právu vedoucí studentského týmu TU Brno Racing Roman Baxant. Nadšenci loni několikrát bodovali v evropské soutěži Formula Student. Nyní doufají, že jejich zmodernizovaný „drak“ dolétne na stupně vítězů. Pro budoucí inženýry je stavba formule hrou a také výukou v praxi. „Vědomosti, které jsem získal při stavbě formule, jsou obrovské. Konstruování najednou není prázdná teorie, ale zkušenost,“ přiznal Baxant.
Monopost zatím testovali ve virtuální realitě, v nejbližších týdnech ho čekají ostré testy. Mladí konstruktéři očekávají, že při váze okolo 180 kg a s motorem o obsahu 510 cm3 by Dragon 7 mohl dosáhnout zrychlení z nuly na 100 km/h za méně než 3,4 sekundy.
Závodní sezónu odstartuje brněnský tým v německém Friedrichshafenu. Odtud v červenci zamíří do Maďarska a na začátku srpna na Autodrom v Mostě. Sezónu zakončí tým TU Brno Racing v německém Hockenheimu.

Kateřina Růžičková, 5. 5. 2017