Křest Draka číslo 7

Trucker | 25.5.2017 | Rubrika: Společnost příležitost | Strana: 30 | Autor: Milan Olšanský |

Na konci dubna studenti VUT v Brně slavnostně odhalili v pořadí již sedmý formulový vůz vlastní konstrukce a výroby, s nímž se velmi úspěšně účastní globálního výukové programu Formule Student.

Pozvaní hosté, spolupracovníci a obchodní partneři, mezi nimi také zástupci naší nejstarší automobilky Tatra a soutěžního týmu Tatra Buggyra Racing s tovární podporou, měli možnost shlédnout slavnostní odhalení nového „závodního nářadí“ studentského týmu TU Brno Racing. Sedmý ročník a sedmý formulový vůz vlastní konstrukce a výroby. Tentokrát dokonce s hybridní konstrukcí monokoku z uhlíkových vláken s pomocným trubkovým rámem.

FORMULE STUDENT

Globální výukový program Formule Student slouží jako odrazový můstek budoucích inženýrů do praxe. Jednotlivé týmy studentů konstruují a staví bez nároku na jakoukoliv odměnu ve formě financí či například vysokoškolských kreditů ve svém volném čase vedle pravidelného studia na svých technických univerzitách formulové vozy dle vydaných technických reglementů.
S nimi se snaží kvalifikovat do vypsaných závodů konaných na známých evropských tratích. Zcela zásadní jsou registrační testy, technická kontrola vozidla. Samotný závod sestává z teoretické a praktické části. Tým nejprve prezentuje vlastní konstrukci závodního vozidla, rozpad výrobních nákladů na zamýšlenou sériovou produkci a marketingový plán. Teprve poté se může účastnit praktické části probíhající formou čtyř dynamických disciplín: zkouška akcelerace, speciální slalom, tzv. autokros (1 km), který je kvalifikací k vrcholu – vytrvalostnímu závodu na 22 km. Posuzuje se nejen dosažený čas, ale také spotřeba paliva. Do celkového hodnocení se promítají rovněž body za úroveň zpracování jednotlivých prezentací.
Je více než zřejmé, že k dosažení velmi ambiciózních cílů musí tým využívat podpory svých sponzorů či technologických partnerů. Jedním z nich je také jediná česká automobilka Tatra. Místopředseda představenstva a technický ředitel společnosti Tatra Trucks ke spolupráci s týmem TU Brno Racing říká: „Jsme velmi rádi, že můžeme studentům přispět v jejich velmi zajímavé a z hlediska výuky důležité aktivitě. Studentský závodní tým může využívat domluvené prostory našeho továrního zkušebního polygonu a provádět simulace na dynamické zkušebně. Máme radost, že můžeme svým dílem přispět k jejich skvělým výkonům.“

NEZAPOMNĚLI NA CHARITU

Na slavnostním odhalení letošního formulového vozu Dragon 7 popřál hodně úspěchů studentskému týmu také nejlepší český okruhový jezdec všech dob, dvojnásobný Mistr Evropy, Mistr Číny a Mistr Indie v závodech tahačů na okruzích FIA a mnohonásobný držitel rychlostních a vytrvalostních rekordů David Vršecký: „Znám pocit vítězství, ale znám také pocit proher. Přeji vám s nádherným formulovým vozem mnoho úspěchů. Držím vám palce.“
V rámci slavnostního večera proběhla dražba týmových předmětů, jejíž výtěžek šel na konto dětského domova Dagmar. Syn Kryštof vydražil píst (15 000 Kč) z motoru Husquarna z loňského formulového vozu Dragon 6 a Martin Kolomý za dakarskou sekci týmu Tatra Buggyra Racing dorovnal zajímavou částku pro děti z domova Dagmar – snad to bude na zamýšlený kolotoč stačit!

Kateřina Růžičková, 26. 5. 2017