Brněnská technika má první univerzitní dílnu 3D tisku v České republice

novinky.cz | 2.6.2017 | Rubrika: Věda a školy | Autor: fš |

První českou univerzitní dílnu zaměřenou na 3D tisk otevřela Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technickéhov Brně (FSI VUT). Studenti tak mají šanci dostat se k běžně nedostupnému vybavení a rozvíjet na něm své nápady na prototypy. Dílna nazvaná strojLAB je součástí celoevropské sítě FabLabNet, její provoz částečně hradí Evropský fond pro regionální rozvoj.

Několik druhů 3D tiskáren určených pro stavbu prototypů z plastových i kovových materiálů, ale také tepelné a laserové řezačky, zařízení pro vakuové formování plastů či skener pro převedení vyrobeného dílu do virtuální podoby...

Jak vidno, vybavení strojLABu dává studentům s technickým vzděláním široké možnosti využití. Cílem projektu je rozvíjet a podporovat nápady studentů, které mohou vést k inovacím v českém strojírenství.

Projekty studentů by mohly jít do sériové výroby

„Studenti sem mohou přijít konzultovat a rozvíjet své nápady, vyvíjet a testovat návrhy svých výrobků na špičkovém vybavení. V zahraničních FabLabech se zrodila řada prototypů, které byly natolik inovativní, že po zdokonalení pronikly až do sériové výroby,“ řekl David Paloušek z FSI.

„Z našeho pohledu je pro studenty strojLAB šancí, jak propojit teoretické znalosti a praktické zkušenosti. Úspěšný projekt může být i cestou k vědecké kariéře,“ dodal.

Vstupní školení

Každý zájemce se musí nejprve zaregistrovat na webu a projít vstupními školeními, která se konají každý čtvrtek odpoledne. StrojLAB je otevřený i pro úplné začátečníky v oboru 3D tisku.

„Školení mají čtyři úrovně podle dovedností a znalostí studenta. Při té první student získá praktické schopnosti pro práci na stolní 3D tiskárně, manipulaci s ručním skenerem a také v zámečnické dílně. V navazujících bezplatných kurzech se naučí také základy vakuového formování, obrábění nebo využívání elektrodílen. Ti nejšikovnější mohou získat know-how i pro práci na 3D tiskárně zaměřené na kovový tisk, který je nejnáročnější, nebo pro obrábění a velkoformátový 3D tisk na robotu Kuka,“ vysvětlil metodik strojLABu David Škaroupka.

Už v březnu se s novou laboratoří mohli v rámci soutěže seznámit středoškoláci. [celá zpráva]

V jihomoravské metropoli jde už o druhý FabLab. První přístupný pro širokou veřejnost otevřelo v dubnu 2017 Jihomoravské inovační centrum pod názvem FabLab Brno.

Na rozdíl od veřejné dílny je strojLAB určený výhradně pro studenty VUT. Ti mají členství a přístup k přístrojům zdarma, platí si pouze materiál pro své projekty.

Kateřina Růžičková, 2. 6. 2017