Na VUT zavítal jihokorejský velvyslanec. Odnesl si vlastní sochu z 3D studia

Technický týdeník / 08.03.2017 /

Vysoké učení technické v Brně navštívil 7. a 8. března 2017 jihokorejský velvyslanec Moon Seoung-hyun. Během pobytu v moravské metropoli zavítal na několik fakult brněnské techniky. Velvyslanec Korejské republiky si prohlédl Fakultu informačních technologií, Fakultu výtvarných umění, Středoevropský technologický institut VUT nebo Fakultu strojního inženýrství, která dlouhodobě spolupracuje s čelními představiteli jihokorejského průmyslu.

V současnosti je nejstabilnějším partnerem z této země firma POSCO, která je třetím největším světovým výrobcem oceli. Fakulta strojního inženýrství, konkrétně výzkumné centrum NETME a Laboratoř přenosu tepla a proudění (tzv. HEATLab) vedená Jaroslavem Horským se společností spolupracují od roku 2004. Výzkumníci z VUT pro ni hledají řešení především v oblasti návrhu a optimalizace chladicích systémů. Jedná se o experimentální výzkum chlazení válců, chlazení pásů, plechů a profilů, řízení odvodu tepla při kontinuálním lití oceli a otázky hydraulického ostřiku okují.

„V roce 2004 vznikl první kontrakt na výzkum chlazení válcovaných pásů a od té doby probíhá spolupráce bez přerušení. Dobrým oceněním naší práce je to, že v době výrazné krize a snížení výroby oceli, kdy firma POSCO prakticky zastavila zadávání externích výzkumných projektů, naše spolupráce stále pokračovala," vysvětlil vedoucí Sekce přenosu tepla a proudění Jaroslav Horský.

Smluvní výzkum pro firmu POSCO řešený v NETME Centre na VUT dosáhl hodnoty 22 milionů korun. „Vůbec nejzajímavějšími projekty, na kterých se laboratoř během třináctileté spolupráce podílela, byly návrh chlazení pro válcovnu tlustých plechů do šířky 5,4 metru a práce na systémech chlazení a odkujení pro unikátní technologickou jednotku kontinuálního lití tenkých bram s přímým válcováním ocelových pásů," popsal Miroslav Raudenský, který za HEATLab koordinuje výzkumné projekty s firmou POSCO.

„Jižní Korea představuje jednu z nejvíce dynamických světových ekonomik a je rovněž lídrem v oblasti vyspělých technologií, průmyslu a inovací. Setkání s excelencí Moon Seoung-hyunem znamená pro VUT příležitost rozšířit dosavadní vědecko-výzkumnou spolupráci s tímto strategickým asijským partnerem. Věřím, že v budoucnu navážeme co nejužší spolupráci i v oblasti transferu technologií nebo mobilit studentů a akademických pracovníků," uvedl rektor VUT Petr Štěpánek.

Při své exkurzi po brněnské technice zavítal Moon Seoung-hyun i Fakultu výtvarných umění, kde momentálně studuje i jedna jihokorejská studentka. Během návštěvy FaVU v nových prostorách Údolní 53 jej v 3D studiu naskenoval vedoucí studia Tomáš Medek, díky čemuž si velvyslanec mohl odnést vlastní podobiznu z 3D tiskárny.

„Brno jsem navštívil poprvé a jsem rád, že jsem se do tohoto města mohl podívat. Setkal jsem se s představiteli nejen státních institucí, ale také se zástupci firem. Shledal jsem mnoho oblastí pro budoucí spolupráci s městem Brnem a ze své pozice korejského velvyslance v České republice se budu snažit udělat maximum pro podporu našich vztahů v nadcházejících dnech a měsících," uvedl Moon Seoung-hyun.

Technický týdeník: Na VUT zavítal jihokorejský velvyslanec. Odnesl si vlastní sochu z 3D studia

Kateřina Růžičková, 8. 3. 2017