Vědce z brněnského VUT čeká přelomová expedice za zatměním slunce

České noviny / 1.8.2017 / Autor: ČTK

Brno - Magnetické pole slunce a rozložení iontů železa ve sluneční koróně zajímá expedici z Vysokého učení technického v Brně (VUT), která se chystá do Spojených států. V pondělí 21. srpna tam chtějí členové expedice sledovat a snímat zatmění slunce. Snímky unikátními matematickými metodami zanalyzují, což má přinést nové poznatky o slunci a jeho jasně zářícím okolí, tedy koróně. Tým vedený Miloslavem Druckmüllerem, který spolupracuje s Havajskou univerzitou, dnes výpravu představil novinářům.

"Snímky budou mít dvojí smysl. Každé pozorovací místo bude pořizovat obrázky bílé koróny se strukturami vytvořenými magnetickým polem slunce. Kromě toho budeme pozorovat rovněž záření vysoce ionizovaných prvků ve sluneční koróně, které nám umožní velmi detailní diagnostiku koróny. Tedy, jakým způsobem sluneční koróna vypadá, jaké jsou kde teploty, hustoty a co za procesy v ní probíhá," řekl Druckmüller.

Vědecký tým zhruba o třiceti lidech složený ze zástupců fakulty strojního inženýrství brněnské techniky a Institutu pro astronomii Havajské univerzity zaujme strategická místa v západní polovině Spojených států. Obsadí pět stanovišť v Oregonu, Idahu, Nebrasce a Wyomingu. Nejzásadnějším stanovištěm vzhledem k dostupnosti, očekávanému počasí, lidské kapacitě i množství techniky bude Mitchell v Oregonu, kam zamíří také Druckmüller.

Část výpravy se vydá do Whiskey Mountains s vybavením o váze desítek kilogramů na koňském hřbetu. "Techniky tu bude méně a budou se provádět pouze základní experimenty, na druhou stranu očekáváme excelentní podmínky na pozorování," řekla výzkumnice Jana Hoderová.

Ačkoli jde o Druckmüllerovu jedenáctou výpravu za úplným zatměním slunce, považuje ji logisticky za nejsložitější. "Fyzická dostupnost míst umožnila připravit expedici, která ve svém rozsahu nemá obdoby. Pokud to klapne a budou trochu slušné podmínky, měli bychom mít data, která jsme ještě nikdy neměli, protože ještě nikdy jsme neměli tolik techniky tak dobře zálohované. V minulosti bylo typické, že jsme dělali jeden experiment na jednom místě. Tentokrát je to čyřnásobně zálohované různými zálohovacími místy, je tudíž velmi pravděpodobné, že budeme mít k dispozici nějaká konzistentní data, se kterými budeme moci složitěji pracovat," řekl matematik, který bude data zpracovávat nejméně jeden až dva roky.

Druckmüllerův výzkumný tým v minulosti dosáhl světového uznání. "Numerické metody umožnily vizualizovat něco, co do té doby nebylo vůbec vidět," uvedl Druckmüller. Jeden z jeho snímků se dostal i na titulní stránku časopisu Nature.

Tým se v současnosti podílí také na dvou kosmických projektech. Jde jednak o sondu Evropské kosmické agentury, která by na oběžné dráze měla být koncem příštího roku, jednak o projekt Onset americké agentury NASA. Specializací českých expertů jsou v obou případech matematické modely zpracování obrazu z kosmické sondy.


*****

ČLENOVÉ EXPEDICE ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2017 Z FSI

prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

doc. Ing. Pavel Štarha, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace


Více o expedici

Kateřina Růžičková, 2. 8. 2017