Na americké zatmění Slunce čekají kvůli zvědavcům na tajném místě

Mladá fronta DNES | 21.8.2017 | Rubrika: Brno a jižní Morava | Strana: 16 | Autor: (zab) |

BRNO, OREGON Na dlouho utajovaném a opuštěném místě v Oregonu v USA, dál od všech ostatních „lovců“. Tak čeká matematik Miloslav Druckmüller (na snímku) z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně(VUT) s vědeckým týmem na to, aby zachytil úplné zatmění Slunce, ke kterému dojde právě dnes.
Třicetičlenná česko-havajská výprava bude pod vedením astronomky Shadiy Habbalové jev na obloze dokumentovat z pěti míst. Pozorovací stanoviště v městečku Mitchell bylo dlouho utajované, aby vědce při práci nikdo nerušil. Na jiné místo v horách zase museli dojet nezvyklým způsobem. „Nejatraktivnější pozice na hoře Whiskey Mountain leží přibližně ve 3 000 metrech nad mořem. Autem se sem nedá dostat, musíme proto i s technikou jet na koních,“ prozradila před odjezdem účastnice výpravy Jana Hoderová.
Součástí týmu na Druckmüllerově desáté expedici jsou letos i filmaři. „Původně nás do Mitchellu nechtěli pustit. Museli jsme organizátory z Havajské univerzity přesvědčovat, že když připravujeme film o profesoru Druckmüllerovi, potřebujeme ho při práci natočit. Nabízeli nám jiné lokality, ale nakonec tam dva naše filmaře pustili,“ řekl Milan Kýr ze společnosti Cine4net, jež film chystá. Ten nejen přiblíží životní příběh brněnského vědce, ale navíc zachytí atmosféru při astronomickém jevu. Diváci ho zhlédnou za dva roky.
V pásu úplného zatmění, který je široký přibližně sto kilometrů, se v Portlandu a jeho okolí očekává kolem milionu zvědavců. Místní média upozorňují na předpokládaný kolaps dopravy a mobilních sítí.
Fotografie sluneční koróny, které ze souborů algoritmů brněnští vědci vytvoří, nemají ve světě obdoby. „Kvalitou překonají i obrazy pořízené kosmickou sondou. Fotky nemají konkurenci, protože se nenašla taková parta šílenců, která by do toho dala tolik energie,“ pousmál se před odjezdem Druckmüller.
Příprava na expedici je náročná a zabere měsíce, o výsledku pak ale nakonec rozhodnou vteřiny. Úspěchem skončily třeba před dvěma lety na Špicberkách. V současné době se tým z VUT, který kromě Druckmüllera a Hoderové tvoří také Pavel Štarha, podílí na kosmických projektech NASA a Evropské vesmírné agentury.


*****

ČLENOVÉ EXPEDICE ZA ÚPLNÝM ZATMĚNÍM SLUNCE 2017 Z FSI

prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace

doc. Ing. Pavel Štarha, Ph.D., Ústav matematiky FSI, Odbor počítačové grafiky a geometrie, další informace


Více o expedici

Kateřina Růžičková, 21. 8. 2017