Strojaři: návrat do výšin za 620 milionů

Brněnský deník | 21.6.2016 | Rubrika: Brno - Brněnské léto | Strana: 3 | Autor: JAN ŽLEBEK |

Brno – O čtyři sta milionů korun dráž a o tři roky později oproti plánu dokončilo brněnské Vysoké učení technické opravy budovy A1 v Králově Poli. Do stavby se po náročné rekonstrukci vracejí studenti strojního inženýrství. Slavnostně ji škola otevřela včera.

Na devatenáctipatrovém objektu původně chtělo vedení školy jen opravit fasádu.

Sundání pláště ale odhalilo vážné nedostatky. „Řešili jsme i možnost zbourání či snížení o několik pater. Nakonec jsme se rozhodli pro opravu,“ sdělil rektor Petr Štěpánek.

Podle něj za nedostatky může nekvalitní materiál, ze kterého A1 v sedmdesátých letech dělníci postavili. Náklady na opravy se z původních 220 milionů korun vyšplhaly na víc než 620.

Přibližně čtvrtinu platí vysoké učení, na zbytek získalo dotaci.
Do znovuotevřené A1 se vrací devět z patnácti ústavů fakulty strojního inženýrství.

„Studenti teď nemusejí přejíždět mezi ústavy,“ ocenil děkan fakulty Jaroslav Katolický. Od září v budově začne běžná výuka.

Se čtyřiasedmdesáti metry jde o třetí nejvyšší budovu Brna. Po víc než čtvrtstoletí byla A1 nejvyšší brněnská stavba, než ji roku 2013 překonaly Spielberk Tower B s pětaosmdesáti metry a se 111 metry dosud nejvyšší budova České republiky AZ Tower.

Už od šedesátých let potřebovalo učení větší prostory. Stavět ale začalo až v roce 1975. „Nedostatek dělníků řešilo vedení univerzity tak, že se každý měsíc na stavbě podílely tři stovky studentů,“ řekla mluvčí školy Radana Kolčavová.

***

Zdroj: VUT