Do bývalé nejvyšší budovy Brna se vrací studenti strojírenství

denik.cz | 20.6.2016 | Rubrika: Jihomoravský kraj |

Brno – O čtyři sta milionů korun dráž a o tři roky později dokončilo Vysoké učení technické opravy budovy A1 v Králově Poli. Po náročné rekonstrukci se tam vrací studenti strojního inženýrství. Budovu, která bývala 28 let nejvyšší ve městě, slavnostně otevřeli v pondělí.

Na devatenáctipatrovém objektu původně chtělo vedení školy jen opravit fasádu. Sundání pláště ale odhalilo vážné nedostatky. „Řešili jsme i možnost zbourání či snížení o několik pater. Nakonec jsme se rozhodli pro opravu," sdělil rektor Petr Štěpánek.

Podle něj za nedostatky může nekvalitní materiál, ze kterého A1 v sedmdesátých letech dělníci postavili. Náklady na opravy se z původních 220 milionů korun vyšplhaly na víc než 620. Přibližně čtvrtinu platí vysoké učení, na zbytek získalo dotaci.

Do znovuotevřené A1 se vrací devět z patnácti ústavů fakulty strojního inženýrství. „Studenti teď nemusí přejíždět mezi ústavy," ocenil děkan fakulty Jaroslav Katolický. Od září v budově začne běžná výuka.

Se čtyřiasedmdesáti metry jde o třetí nejvyšší budovu Brna. Po víc než čtvrtstoletí byla A1 nejvyšší brněnská stavba, než ji roku 2013 překonaly Spielberk Tower B s pětaosmdesáti metry a se 111 metry dosud nejvyšší budova České republiky AZ Tower.

Už od šedesátých let potřebovalo učení větší prostory. Stavět ale začalo až v roce 1975. „Nedostatek dělníků řešilo vedení univerzity tak, že se každý měsíc na stavbě podílely tři stovky studentů," řekla mluvčí školy Radana Kolčavová.

V číslech
1600 osob – celková kapacita budovy A1.
74 metrů – celková výška budovy, přičemž železobetonová konstrukce měří 72,75 metru. Budova má 19 pater.
28 let – tak dlouho držela výšková budova FSI titul nejvyšší budovy Brna (1984–2012). Dnes je třetí nejvyšší budovou po AZ Tower (111 metrů) a Spielberk Tower B (85 metrů). Vyniká ale svojí nadmořskou výškou, protože obě vyšší stavby stojí v nížině na jižní straně města, zatímco budova A1 sídlí v blízkosti Palackého vrchu (základy budovy jsou ve výšce 285 m. n. m.).
50 km – viditelnost ze střechy budovy A1 při dobrém počasí. Vidět je např. CHKO Pálava.
482 tun oceli a 80 tun betonu – tolik materiálu bylo použito při sanaci nosných konstrukcí.
140 km – při rekonstrukci bylo položeno 140 km kabelů silnoproudé elektroinstalace a dalších 200 km rozvodů strukturované kabeláže.
9 ústavů – právě tolik pracovišť získá v nově opravené budově zázemí. Kromě odborných ústavů se do A1 přesunulo také studijní oddělení a děkanát fakulty.

Zdroj: VUT Brno


Kateřina Růžičková, 21. 6. 2016