International Mechatronics Summer School 2017

Mechatronická laboratoř (Mechlab) na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky letos uspořádala 2. ročník Mezinárodní mechatronické letní školy IMSS 2017. Tento intenzivní pětidenní kurz měl celkem 18 absolventů. Šest účastníků k nám dorazilo z brněnské pobočky společnosti Thermo Fisher Scientific (bývalý FEI), ostatní pocházeli z univerzit z celého světa, například z Velké Británie, Itálie, Bahrajnu, Indonésie nebo Japonska. Na videu můžete vidět krátkou ukázku nejdůležitějších momentů.

Cílem letní školy bylo poskytnout účastníkům a účastnicím, kteří se ve své praxi nebo studiu potkávají s mechatronickými zařízeními, ale často se zabývají jinou oblastí techniky, základní teoretické a především praktické zkušenosti s technologiemi, které se v mechatronice vyskytují.

Účastníci se seznámili s výpočetními a simulačními nástroji Matlab a Simulink, na skutečných motorech si vyzkoušeli technologii Rapid Control prototyping (RCP) a možnosti automatického generování kódu pro embedded zařízení, absolvovali přednášky z oblasti identifikace, modelování a řízení dynamických systémů, pracovali s FPGA a LabView a nakonec si vyzkoušeli realizaci vlastního HIL testu s pomocí real-time počítače dSpace.

Během týdne v České republice měli také zahraniční účastníci možnost strávit odpočinkový den výletem do Českého Krumlova. Někteří také využili volný čas po lekcích k návštěvě nočního centra Brna.

Lektorský tým pod vedením doc.Ing. Roberta Grepla, PhD. pořádal tuto akci již podruhé, letos však s dvojnásobným počtem účastníků. Doufáme, že se letní škola stane tradicí, která v budoucnu pomůže mnohým studentům a výzkumným pracovníkům rozšířit si své znalosti, a Mechatronické laboratoři získat zajímavé kontakty po celém světě.

Ing. Martin Brablc, 15. 11. 2017