Druhý ročník soutěže Roboti@FSI má svého vítěze

Naprogramovat chování Hada v aréně. Navrhnout a sestrojit co nejefektivnější stroj na třídění kostek ze stavebnice LEGO MINDSTORMS. Takové byly úkoly druhého ročníku soutěže Roboti@FSI.

Soutěž Roboti@FSI pořádá Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně pro týmy středoškolských studentů, u kterých rozvíjí kreativitu, logické myšlení a řešení technických problémů. První kolo soutěže probíhá korespondenčně a studenti plní úkol z programování v prostředí MATLAB. Finále probíhá v prostorách FSI. Úkolem týmů je navrhnout, naprogramovat a sestrojit stroj nebo zařízení podle zadání.

Letošním úkolem prvního kola bylo naprogramování autonomního hada. Had měl ve vymezené aréně za úkol vyhledávat potravu, čímž rostl, a zároveň se vyhýbat překážkám a ostatním soutěžním hadům tak, aby přežil co nejdéle a byl největší. Na základě zadání týmy hada naprogramovaly na svých školách a do soutěže zaslaly svůj program, svého hada.

Během klání hadů v aréně zvítězil had týmu "CODEOUT" brněnského Gymnázia tř. Kpt. Jaroše. Na druhém místě se umístil had týmu studentů s názvem "Mladí a Nadaní" z jilemnického gymnázia. Třetího nejlepšího hada naprogramovali studenti Střední průmyslové školy v Třebíči, kteří soutěžili pod názvem "Například Tereza".

VÝSLEDKY 1. KOLA

M.A.D.

Gymnázium Židlochovice

5

Ve finálovém kole se v posledním lednovém týdnu na půdě FSI utkalo 9 týmů z gymnázií a průmyslových škol z celé České republiky. Studenti k nám přijeli ze sedmi různých krajů. Nejdelší cestu urazila výprava z Jilemnice.

Po dopoledním minisemináři programování propukla hlavní soutěž. Studenti měli za úkol navrhnout, sestavit a naprogramovat funkčního robota na efektivní třídění ze stavebnice LEGO Mindstorms EV3. A co bylo předmětem třídění? Osm až na barvu shodných kuliček. Kuličky bylo třeba rozdělit do čtyř kontejnerů na zelené, modré, červené a žluté. Hodnocen byl čas potřebný k roztřídění i přesnost.

Každý z týmů k zadanému úkolu přistoupil svým originálním způsobem, takže jsme měli možnost pozorovat třídění na devíti konstrukčně zcela odlišně koncipovaných strojích.

Velmi přesný stroj se podařilo připravit týmu "Například Tereze" z Třebíče, který téměř všechny kuličky bezchybně roztřídil. Na druhém místě se umístil třídicí stroj studentů z týmu "Hronováci" ze Střední průmyslové školy v Hronově a třetí příčku obsadil domácí tým "CODEOUT", studenti z již zmíněného brněnského gymnázia, kteří se mohou pyšnit vítězstvím v prvním kole.

VÝSLEDKY FINÁLE

M.A.D.

Gymnázium Židlochovice

9

Členové nejúspěšnějších týmů získali kromě věcných cen také možnost prominutí přijímacího řízení do bakalářských oborů, které naše fakulta nabízí.

Velké poděkování patří partnerům soutěže. Hlavním partnerem byla společnost Erwin JUNKER Grinding Technology a.s. Soutěž podpořila také firma Humusoft.

Za FSI soutěž organizují kolegové z Mechatronická laboratoře, kterým náleží speciální poděkování.

Už nyní se těšíme se na příští ročník!

Internetové stránky soutěže

Kateřina Růžičková, 19. 2. 2018