Internetová matematická olympiáda 2017

Stejně jako v předcházejících letech se poslední úterý v listopadu konala Internetová matematická olympiáda, kterou pořádá Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Jednalo se již o 10. ročník týmové soutěže středoškolských studentů. Do toho jubilejního ročníku se registrovalo 222 týmů ze 120 škol z České republiky a Slovenské republiky, což znamená účast cca 1500 studentů.

Pojetí matematické olympiády je netradiční. Představuje jedinou týmovou internetovou matematickou olympiádu pořádanou v České republice.

Deset zajímavých úkolů bylo na internetových stránkách soutěže zveřejněno 9:00 v úterý 27. listopadu 2017. Následujících sto dvacet minut mohli studenti využít k řešení zadaných příkladů. Podle pravidel bylo možné používat jakékoliv dostupné pomůcky a materiály včetně vyhledávání informací na internetu, přičemž povoleno bylo i programování. Do 11:00 hodin měly týmy možnost doručit elektronicky svá řešení.

Máte-li zájem, podívejte se na zadání i řešení letošního ročníku i ročníků předcházejících.

Pořadí vítězných týmů:

1. Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, příspěvková organizace

2. Spojená škola Novohradská, Gymnázium Jura Hronca

3. Gymnázium Brno, Elgartova, příspěvková organizace

4. Gymnázium Komenského Havířov

5. Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace

6. Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

7. Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace

8. Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8

9. Gymnázium Jana Keplera

10. Gymnázium Olomouc-Hejčín

Úspěšným řešitelům gratulujeme!

Odměnou pro uvedených deset nejúspěšnějších týmů je také „PROMINUTÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY K BAKALÁŘSKÉMU STUDIU NA Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně“ platné pro všechny fakultou nabízené studijní programy. Prominutí mohou uplatnit studenti 4. ročníku SŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií při nástupu do prvního ročníku bakalářského studia v akademickém roce 2017/2018 a také studenti 3. ročníku SŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií při nástupu do prvního ročníku bakalářského studia v akademickém roce 2018/2019.

Na přípravě i realizaci olympiády se podílí tým dr. Jany Hoderové z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně, kterým děkujeme za organizaci této jedinečné soutěže. Pro zajímavost můžeme zmínit, že dr Hoderová je členkou expedic FSI za úplným zatměním Slunce, a právě tomuto tématu se jeden ze zadaných příkladů věnoval.

Kateřina Růžičková, 20. 12. 2017