International Mechatronics Summer School 2018

Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky letos opět – již potřetí – uspořádal mezinárodní letní školu mechatroniky. Letos měli značnou početní převahu účastnice a účastníci z Itálie, ale přivítali jsme i zájemce z Rakouska, Německa, Polska, Slovenska, Malty a ČR – dohromady 20 lidí z univerzit i firem (Thermo Fisher Scientific a Danfoss). Celková statistika za uplynulé tři ročníky tak narostla na 51 účastníků z 12 zemí (kromě těch letošních jsme v minulosti přivítali také účastníky z Turecka, Kréty, Velké Británie, Indonésie, Portugalska a Japonska).

MECHLAB – a stejně tak letní škola – se zaměřuje na získání hlubokých znalostí skrze praktické dovednosti s reálnými výukovými modely a systémy. Náplní letní školy tedy byla – kromě nezbytné části přednášek a workshopů – především praktická samostatná práce: Rapid Control Prototyping (modely s DC motory, programování mikrokontroléru pomocí automaticky generovaného kódu), Hardware-In-the-Loop (úloha na systémech dSPACE) a jednodenní úvod do práce s FPGA (NI myRIO).

Ve volném čase se účastníci vypravili do VIDA centra a na již tradiční jednodenní výlet do Českého Krumlova. Samozřejmě si našli čas i na návštěvu centra Brna a ochutnávku českého piva. Zájem o IMSS v letošním roce dosti výrazně předčil kapacitní možnosti laboratoře a my doufáme, že bude podobný i na IMSS 2019.

Více informací na mechlab.fme.vutbr.cz/imss/.

Robert Grepl, 21. 9. 2018