Noc vědců 2018 – 100 LET ČESKÉ VĚDY

Trhavina semtex, kontaktní čočky nebo remoska jsou jedny z významných vynálezů českých vědců za posledních sto let. Historie vědy připadá mnohým vzdálená. A proto i vzhledem k výročí republiky bylo téma 100 LET ČESKÉ VĚDY tím pravým pro Noc vědců 2018.

Noc vědců – to je každoroční setkání výzkumných pracovníků se širokou veřejností.

Noc vědců - to je minimálně 6 hodin chytré zábavy.

Noc vědců - to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete.

Noc vědců - to jsou tradice, desítky zapojených měst a desetitisíce návštěvníků.

Foto: Noc vědců 2018

Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně připravila zajímavý program z různých oborů, kterými se vědci na fakultě zabývají. Společně s dalšími partnerskými organizacemi se představila v Technickém muzeu v Brně, kde měli návštěvníci příležitost prohlédnout si vlastní exponáty muzea i nahlédnout do rozmanitých oborů všech zapojených partnerů na jednom místě. Během šesti hodin navštívilo muzeum 1888 návštěvníků.

Foto: Noc vědců 2018

Program Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně:

- HISTORIE MATERIÁLOVÉHO VÝZKUM V ČESKÉM LETECKÉM PRŮMYSLU

- BIOMECHANIKA V BRNĚ

- DYNAMIKA A JEJÍ VYUŽITÍ

- MECHATRONICKÉ „HRAČKY“

- HRAVÉ FYZIKÁLNÍ POKUSY

- JÍZDA STUDENTSKOU FORMULÍ

- HISTORIE 3D TISKU

- PNEUMOBIL, EXPERIMENTÁLNÍ VOZÍTKO

- TYPOLOGICKY OPTIMALIZOVANÁ TĚHLICE

- REGULACE VENTILAČNÍCH TURBÍN

- SHARK, MODEL DOPRAVNÍHO LETOUNU SE SKLÁPĚCÍM MECHANISMEM KŘÍDEL

- VIRTUÁLNÍ REALITOU ZA NEJVĚTŠÍMI ČESKÝMI VYNÁLEZCI

Foto: Noc vědců 2018

S poutavou přednáškou „Viktor Kaplan a jeho turbína“ vystoupil doc. Pavel Rudolf z Odboru fluidního inženýrství Victora Kaplana Energetického ústavu FSI VUT v Brně.

Viktor Kaplan je nejznámějším a nejvýznamnějším vynálezcem spojeným s Brnem. V Brně se ani nenarodil, ani nezemřel, ale strávil zde podstatnou část svého pracovního života a vytvořil zde svůj hlavní vynález – rychloběžnou vodní turbínu nesoucí jeho jméno.

Přednáška poskytne průřez Kaplanovým životem s důrazem na vynález Kaplanovy turbíny a jeho život v Brně. Součástí bude i ukázka ze současné práce odboru fluidního inženýrství V. Kaplana VUT FSI, ve které bude prezentován posun v oblasti návrhu hydraulických strojů za více než 100 let od Kaplanova geniálního vynálezu.

Foto: Noc vědců 2018

Součástí programu FSI byla také interaktivní expozice ZŠ Novolíšeňská „ ... a všechno se točí“

V expozici bylo možné vidět různé pokusy a fyzikální hračky, které spojuje otáčivý pohyb. Návštěvníci se mohli seznámit s historií vzniku papírového vírníku a vyrobit si některý ze 3 modelů jednoduchých vírníků. Rotace patří i k setrvačníkům, to bylo možné zjistit při vyzkoušení různých káč z CD se zajímavými efekty i při zhotovení větrného kola. V expozici se také nacházely různé oživlé obrázky - traumatropy včetně těch, které předvedl na vědecké konferenci J.E.Purkyně. Byly připraveny i netradiční fyzikální hlavolam.

Nechyběla také SOUTĚŽ PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY o zajímavé ceny.

Odkazy:

Fotogalerie: Noc vědců s FSI 2018