MSV 2018 přinesl dvě zlaté medaile pro zařízení z FSI

Velmi úspěšný byl pro Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se Brně konal ve dnech 1.-5.10.2018. Dva exponáty, na jejichž vývoji se podíleli výzkumníci z FSI, získaly zlatou medaili.


Hybridní čerpací systém SMARTPipe byl oceněn Zlatou medailí za inovaci v kategorii Komponenty ve strojírenství.
Hybridní čerpací systém je určen k dopravě kapalin na velké vzdálenosti a čerpání kapalin z velkých hloubek. Kromě čerpadlového režimu může být provozován i v režimu turbínovém a rekuperovat přebytečnou tlakovou energii. Systém je založen na principu prstencového elektrického motoru, jehož rotor je tvořen rotorem axiálního čerpadla a stator je součástí potrubí. Kompaktní provedení umožňuje rychlé připojení, je bezucpávkové a může být využito i pro záchranářské účely.


Druhou Zlatou medaili, udělovanou v kategorii Inovace prokazatelně vzniklá ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi, získal Miniexkavátor E192E.
Dvoutunový exkavátor (bagr, rypadlo) s elektrickým akumulátorovým pohonem představila firma Bosch Rexroth spol. s.r.o. Na jeho vývoji se významnou měrou podíleli kolegové z Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií Ústavu konstruování VUT v Brně v rámci projektu Ministerstva průmyslu a obchodu. Zásadní inovací je unikátní elektrický akumulátorový pohon, který zaručuje provoz bez exhalací a hluku spalovacího motoru. Díky náhradě vznětového motoru speciálním elektromotorem se podařilo snížit hladinu hluku až na 68 dB při minimální době provozu bagru až 7 hodin bez nutnosti nabíjení. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost používání stroje, proto byl exkavátor doplněn kamerovým systémem Bosch Surround View. Exkavátor, který dokáže zvednout břemeno až do hmotnosti dvou tun, najde využití například v nemocnicích nebo chráněných přírodních oblastech, kde nejsou emise ze spalovacích motorů žádoucí.


Další exponáty FSI, které byly prezentovány na stánku VUT:

  • Výkonový kombinovaný hořák
  • Zařízení pro paralelní hydroformování
  • Vize designu CNC obráběcího stroje Pegasi 51
  • Elektrický bateriový pohon exkavátoru do 2 t
  • Hybridní design konzoly pro fixaci antén telekomunikačního satelitu
  • Mobilní tester automobilových tlumičů TriTec3
  • Závodní monopost Dragon 8
  • Pneumobil Falcon

Fotogalerie

Kateřina Růžičková, 9. 10. 2018