Strojařský knír 2018 nabídne přednášku horolezce Jaroše, závod Strojařské schody i kurz první pomoci

Udělejte si v listopadu čas na svoje zdraví! Fakulta strojního inženýrství VUT se podruhé aktivně zapojuje k Movemberu, charitativní akci na podporu mužského zdraví. Knírem, který se stal symbolem celosvětové akce, se v měsíci listopadu pochlubí i strojaři. Kolik nás letos bude? Jaký budeš váš knír? A pokoříme částku 14 243 Kč, kterou se nám vloni podařilo vybrat? Zapojit se můžete i vy! Na listopad, který je Movemberu věnovaný, jsme pro vás připravili několik zajímavých akcí.


STROJAŘSKÝ KNÍR 2018 – PLÁN AKCÍ

1.11. OD 10:00: PŘEDNÁŠKA RADKA JAROŠE, NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO ČESKÉHO HOROLEZCE

Když jde o zdraví, není na co čekat. I Strojařský knír proto zahájíme zostra, nebo možná spíše zvysoka – Movember na naší fakultě zahájíme přednáškou nejúspěšnějšího českého himalájského horolezce Radka Jaroše. Ten svoje expedice absolvuje výhradně bez kyslíkového přístroje a bez pomoci výškových nosičů. V roce 2014 se stal první Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který úspěšně zdolal celou Korunu Himaláje.

O zdraví, plnění snů, motivaci i o lásce k horám promluví Radek Jaroš ve čtvrtek 1. listopadu od 10:00 v posluchárně P1. Přednáška je všem přístupná zdarma, vítáni jsou nejen pánové ale i podporovatelky akce Strojařský knír. Registrace na přednášku: https://docs.google.com/forms/d/1AOnkmfuvCoSEC2p84ITtza-XBCZ-SAkVg0akE6qzD0Q

V kavárně Strojovna bude navíc celý listopad umístěná kasička, kam budete moct přispívat (třeba drobnými, které vám vrátí při nákupu kávy). A nezapomeňte se přidat do našeho týmu Strojařský knír na webu Movember: https://moteam.co/strojarsky-knir. Svoji osobní výzvu týkající se vlastního zdraví tam můžete zapsat a pravidelně s ostatními sdílet vaše úspěchy.


1.11. OD 11:45: HOLENÍ STROJAŘŮ

Po loňské premiéře zopakujeme letos Holení strojařů. Do této zahajovací akce Movemberu se připojí také děkan FSI a shodí svůj typický knír. Kdo bude pana děkana následovat? Holení bude probíhat ve fakultní kavárně Strojovně bezprostředně po přednášce Radka Jaroše.

Zaměstnanci i studenti mohou zdarma využít služeb Střední školy Brno, Charbulova, příspěvková organizace, která se stala partnerem letošního holení. Na výběr bude ze dvou variant - holení dohladka (tedy břitvou) nebo strojkem. Každý tak má příležitost zahájit Movember přesně podle pravidel, oholením. Registrace zájemců bude probíhat přímo v kavárně.


15.11. OD 8:00: STROJAŘSKÉ SCHODY 2018

Listopadovou výzvou může být třeba tradiční sportovní závod Strojařské schody, který se bude konat ve čtvrtek 15. listopadu od osmi hodin. Úkolem jednotlivých závodníků i týmů je v co nejkratším čase zdolat 18 pater výškové budovy A1 naší fakulty, která je nejvyšší výškovou budovou univerzity. Začít pilně trénovat můžete už teď, registrace začíná 1. listopadu. Který knírek vyběhne trasu nejrychleji? A který bude nejhezčí? Přijďte se podívat a podpořit odvážné sportovce.

Podrobnosti k závodu najdete zde: https://www.fme.vutbr.cz/schody/


15.11. OD 10:00 DO 15:30: STROJÁRNA AŽ NA DŘEŇ

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se „jeho“ dárce kostní dřeně nenajde… Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! Cílem registru dobrovolných dárců krvetvorných buněk je zajistit dárce krvetvorných buněk potřebnému pacientovi.

V den konání závodu Strojařské schody bude v prostorách fakulty probíhat informační a náborová akce pro Český národní registr dárců dřeně. Hlavním organizátorem je spolek ALMA MATER z.s., spoluorganizátorem je spolek PaLetA. Spolky budou mít svůj stánek umístěný v přízemí budovy A6 (v blízkosti registrace na závod) od 10:00 do 15:30. Přímo na místě budete moct zjistit více o tom, proč se dárci hledají, komu může vaše kostní dřeň pomoct a také to, zda jste vhodným dárcem právě vy. Každou půlhodinu (10:00, 10:30, 11:00,...,15:30), bude v aule probíhat samoodběr vzorků slin připravenou odběrovou sadou (základ sady tvoří vatová tyčinka) a zápis od registru. Dejte někomu šanci na život!

Podrobnosti o akci najdete zde.


19.11. OD 17:00: KURZ PRVNÍ POMOCI

Zachránit život v krizové situaci člověku, který pomoc nutně potřebuje, by měl umět každý z nás. Nespoléhejte se jen na aplikaci Záchranka a přijďte na Kurz první pomoci pro studenty a zaměstnance VUT. Kurz se bude konat v pondělí 19.11. od 17:00 v učebně U1 pod záštitou studentské organizace Pro život – Brno. Kurz je přístupný zdarma.


29.11. V 10:00: FOCENÍ STROJAŘSKÝCH KNÍRŮ

Řekněte sýr! Ve čtvrtek 29. listopadu v 10:00 se všichni účastníci a podporovatelky akce Strojařský knír 2018 společně vyfotí před budovou A1 a symbolicky se tak rozloučíme s letošním Movemberem. Stále ještě ale zbývají poslední hodiny pro to, abyste přispěli finančním darem na konto našeho týmu. Poslední listopadový den vám oznámíme, kolik peněz na aktivity Movemberu se nám letos podařilo shromáždit. Naším cílem je překonat loňský první ročník a vybrat 15 000 korun.


Jak můžete akci Strojařský knír 2018 podpořit?
1. Připojte se k naší skupině nazvané Strojařský knír na webu Movemberu: https://moteam.co/strojarsky-knir
2. Pěstujte svůj strojařský knír! Strojaři i strojařky noste odznáčky, které budou k dostání na našich akcích! Knírem i odznáčkem můžete šířit povědomí o akci mezi veřejností.
3. Přispějte finanční částkou. (V průběhu listopadu bude v kavárně Strojovně umístěná kasička. Nebo přispějte zasláním částky na účet naší skupiny na výše uvedené adrese.)
4. Zapojte se do některé z fakultních aktivit.
5. Zorganizujte vlastní akci. Rádi Vás podpoříme.


Název charity vznikl jako složenina dvou anglických slov: knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak, a listopad (November). Akce bývá zahájena vždy na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek. Zároveň se snaží vybrat co nejvíce peněz na výzkum rakoviny a na nákup přístrojů do nemocnic.


V listopadu strojaři pěstují knír! Jaký bude ten Váš? Těšíme se na vaše fotky!


Aktuální informace sledujte na Facebooku Strojařský knír 2018: https://www.facebook.com/events/314026962710149/Radka Šťávová, 17. 10. 2018