Zlínští středoškoláci zvítězili ve třetím ročníku soutěže Roboti@FSI

V pondělí 28. ledna zasáhla Brno a okolí největší sněhová kalamita letošní zimy. I přes nepřízeň počasí a ochromenou dopravu v regionu na Fakultu strojního inženýrství VUT postupně dorazilo všech dvanáct středoškolských týmů z celé České republiky, které byly pozvány na finále třetího ročníku soutěže Roboti@FSI. Co je během finálového dne čekalo? A jak se do finále kvalifikovali?

Foto: archiv FSI

Nejprve si soutěž krátce představme. Roboti@FSI je týmová, dvoukolová soutěž, která rozvíjí kreativnost, logické myšlení a řešení technických problémů. Kvalifikační kolo probíhá korespondenčně a je zaměřeno na programování. Týmy v něm sestavují program na základě zadání. Cílem však není prověřit předchozí zkušenosti s programováním, soutěž je určena i pro týmy, které nemají s programováním žádnou zkušenost, a díky účasti v soutěži mohou nové vědomosti a dovednosti získat. Přihlášeným týmům jsou poskytnuty materiály pro zvládnutí základů programování a mají možnost využít spolupráce se studenty z FSI. Výsledkem práce týmu zapojeného do kvalifikačního kola je program, který zašle k vyhodnocení. Nejlepší týmy jsou následně pozvány na kolo finálové, kde soutěží se stavebnicí LEGO Mindstorms NXT.

Foto: archiv FSI

V průběhu kvalifikačního kola letošního ročníku měly týmy za úkol naprogramovat POHYB ROBOTA V POČÍTAČOVÉ SIMULACI. Dvanáct týmů, kterým se v kvalifikačním kole nejlépe dařilo, bylo pozváno na velké lednové finále, které se konalo na Fakultě strojního inženýrství. Týmům byl v úvodu zveřejněn letošní finálový úkol: navrhnout, sestavit a naprogramovat AUTONOMNÍ ZÁVODNÍ VOZIDLO ze stavebnice LEGO MINDSTORMS. Po úvodním minisemináři programování LEGO ze Simulinku, měly týmy přibližně tříhodinový prostor na tvorbu vlastního robotického vozítka. V 16:00 nastala chvíle, na kterou se týmy po celý den připravovaly, byla zahájena samotná soutěž vozidel. Pořadatelé připravili speciální trať, která se skládala ze dvou částí. V prvním úseku byla dráha vyznačena barevnými čarami, závěrečnou část představoval rovný úsek určený ke sprintu.

Foto: archiv FSI

Týmům se podařilo představit vozítka nejrůznějších konstrukčních řešení. Naprogramována byla některá především pro úspěch v závěrečném sprintu, ale problematičtější bylo zvládnutí trasy vyznačené čarou. Průjezd prvním úsekem byl zkomplikován existencí dvou různých barev čar. Pokud tým chtěl dosáhnout velké časové úspory, bylo třeba vhodně naprogramovat přechod z černé čáry na modrou a zpět, tím byl zaručen průjezd nejkratší možnou trasou.

A jak si se všemi těmito úskalími týmy poradily?

Pořadí

12.

Overpressure

Slovanské gymnázium, Olomouc

Zvítězil zlínský tříčlenný tým GZ-Team, kterému se za skvělý čas 27,5 sekund podařilo urazit celou trať. Srdečně gratulujeme!

Všechny týmy z finálového kola byly odměněny věcnými cenami a osm nejlepších týmů získalo také prominutí přijímacích zkoušek na Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně. Prominutí platí i s odkladem, tedy v budoucnu i pro současné třeťáky a druháky. Za pozornost jistě stojí, že jeden z týmů byl tvořen výhradně dívkami. Dívky byly zastoupeny také v dalším týmu. Všechny zúčastněné v závěru obdrželi speciální tričko „Jsem holka z techniky.“

Foto: archiv FSI

Velké poděkování patří kolegům z Mechatronické laboratoře, kteří soutěž pro středoškoláky uspořádali, a partnerům a sponzorům akce. Hlavním partnerem byla firma Garrett Motion Czech Republic s.r.o.

Internetové stránky soutěže

Kateřina Růžičková, 12. 2. 2019