FSI na Robotiádě 2019

V pátek 8. února se v zábavním vědeckém parku VIDA! konal šestý ročník mezinárodní robotické soutěže Robotiáda. Pořadatelem bylo Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, které se stará o podporu nadaných studentů a vědců v Jihomoravském kraji.

Foto: archiv VIDA!

Soutěž do Brna přilákala přes 600 dětí ze základních a středních škol ve věku od šesti do devatenácti let nejen z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Polska, Ukrajiny a Maďarska. Soutěžilo se v sedmi disciplínách. Podmínkou účasti v soutěži bylo sestavit robota s použitím senzorů, motorů a řídicí kostky ze stavebnice Lego Mindstorms, další kreativitě pořadatelé meze nekladli. Řada školáků tak pracovala na svých exponátech už od září, někteří upravovali a vylepšovali roboty i z předchozích ročníků. K vidění byl např. robot z Lega, který dokáže složit Rubikovu kostku, vyluštit sudoku nebo simulovat let včely.

V pátek večer na soutěž navázala akce Já Robot!, kterou pořádala VIDA!, a byla určena široké veřejnosti. Návštěvníci centra si také mohli na vlastní kůži vyzkoušet disciplíny Robotiády v sobotu během celého dne na navazující akci Robosobota pro rodiny s dětmi.

Po oba dva dny probíhal v centru VIDA! doprovodný program, do kterého se zapojili také studenti z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Zájemci se mohli seznámit se zařízeními z Mechatronické laboratoře. Mezi exponáty bylo např. Rotační inverzní kyvadlo, Mini-segway, Robotický pavouk, Prst z robotické protézy. Děti, ale i dospělí měli také příležitost vyzkoušet si jízdu studentskou formulí, kterou zde představil týmu TU Brno Racing.

Foto: archiv VIDA!

Robotiáda 2019 - fotogalerie 1