Vítězství v prvním ročníků univerzitní ligy v eSportu pro náš tým

Z celkového počtu třicet osmi týmů se do březnového finále univerzitní ligy v eSportu probojoval tým VUT, složený převáženě ze studentů FSI, kde porazil tým Masarykovy univerzity. Závěrečná bitva dvou brněnských univerzit uzavřela první ročník univerzitní 3E ligy, soutěžilo se ve hře League of Legends.

Foto: archiv ESA

3E Liga v League of Legends

League of Legends je jednou z nejpopulárnějších eSport her na světě. Právě v této hře byla zorganizována první univerzitní liga v eSportu v České republice. Do jejího prvního ročníku se zapojilo třicet osm týmů. Každý tým se skládal minimálně z pěti členů a jednoho náhradníka. Celkem liga přilákala 270 studentů, většina hráčů dosahovala poměrně vysoké úrovně. Tým VUT byl složený z pěti strojařů a jednoho studenta FIT. Na základě jedné z minulých kampaní VUT pojmenovali svůj tým Holky z techniky, což kontrastovalo s ryze mužským složením týmu.

Liga se skládala ze dvou částí, online část a offline finále. Online část začala 5. listopadu 2018 (v návaznosti na začátek semestru) a hrála se každý týden až do 16. prosince 2018. Probíhala švýcarským formátem SWISS na šest kol. (Princip švýcarského systému spočívá v rozdělení týmů tak, aby proti sobě v každém kole hrály stejně nebo alespoň co nejpodobněji kvalitní týmy z předchozích kol. Zvolený formát je považován za nejvíce férový pro velké množství týmů, omezuje prvky náhody losu na minimum). „Jako tým jsme začali velmi dobře a každý zápas v daném kole jsme vyhráli 2:0, pouze v posledním 6. kole jsme poprvé prohráli proti jediném slovenskému týmu, který se mohl účastnit. Skórem 5:1 jsme si tedy zajistili postup do offline finále,“ popisuje průběh ligy jeden ze členů týmu Roman Paták, student FSI.

Finále se hrálo 9. března 2019 v Murloc baru v Hradci Králové. Dalšími třemi týmy ve finále byla Masarykova univerzita, Univerzita Hradec Králové a Česká zemědělská univerzita v Praze. V semifinále náš tým hrál proti ČZU, což byl poměrně těžký soupeř. Po první dominantní hře Holek z techniky se soupeřům povedlo vyrovnat, ale ve třetím rozhodujícím zápase se zástupci VUT nenechali překvapit a zajistili si postup do finále se skórem 2:1. Soupeřem ve finále se stal tým Masarykovy univerzita. V atraktivním duelu červených proti modrým se podařilo čistě zvítězit se skórem 2:0 studentům z brněnské techniky, kam putovat nejen pohár, ale také historicky první titul.

Holky z techniky pokračuji i v letní lize, a věří v obhajobu titulu.

Foto: archiv ESA

eSport na univerzitách

Univerzitní 3E ligu pořádá nezisková organizace Esportovní Studentská Asociace (ESA), která byla založena v roce 2018. Jejím cílem je vytvořit síťovou infastrukturu vysokoškolských studentů zajímajících se o eSport, propojovat školy mezi sebou a zprostředkovat univerzitní ligu. „ESA má tři dílčí aspekty – online, offline a vzdělávání. Online se zabývá samotným hraním, vytvořením univerzitní ligy. Offline je již zmíněné propojování a vytváření sítě vztahů mezi lidmi,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů organizace Martin Těšík, student FSI, a dodává, „formou rozličných akcí propojuje hráče. Spadá sem i pořádání offline turnajů a událostí. Vzdělávání je zajištěno formou dílen a přednášek v oblasti kybernetické bezpečnosti, grafiky, netolismu, etikety na internetu atd. Za tímto účelem je plánováno pořádání Esport Dnů na jednotlivých univerzitách.“ Mezi zakládající členy této celostátní organizace je další student FSI, Jaroslav List.

Web organizace ESA

Kateřina Růžičková, 25. 3. 2019