Gymnazisté z Břeclavi vyhráli soutěž Wings of Future, která motivuje středoškoláky k zájmu o letectví

Udržet tzv. walkalong glider, tedy papírovou vlaštovku, v letu a proběhnout s ní vytyčenou dráhu – i to byl jeden z úkolů pro 13 středoškolských týmů ve finále moravského kola soutěže Wings of Future. To se konalo v pátek 29. března na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nejvíce bodů v jednotlivých disciplínách získal studentský tým s názvem Břeclavští stíhači a stal se tak celkovým vítězem. Soutěž pořádá Svaz českého leteckého průmyslu ve spolupráci s VUT a ČVUT.

Prvním úkolem soutěžících bylo co nejrychleji proběhnout vytyčenou dráhu s tzv. walkalong gliderem, tedy s papírovou vlaštovkou, za kterou jde pilot s deskou, s jejíž pomocí vytváří stoupavý proud a udržuje tak glider v letu.

Ačkoliv vypadá létání s gliderem jako snadné, opak je pravdou. Potvrzují to i studenti osmého ročníku Biskupského gymnázia v Brně Štěpán Pikna a Michael Foltýn, kteří se do soutěže zapojili jako tým s názvem Honicí psi.

„Na začátku to pro nás byla hlavně legrace, ale začalo nás to opravdu bavit. Během příprav jsme testovali papíry různých vlastností a skládali glidery rozdílných tvarů,“ popsal Štěpán Pikna. Jeho spolužák Michael Foltýn dodal: „Využívali jsme znalosti fyziky týkající se velikosti plochy křídel nebo váhy glideru, vše ovlivňovalo rychlost letu nebo ovladatelnost glideru. Trénovali jsme i na chodbách školy, takže přípravy si užili také naši spolužáci.“ Technika oba maturanty zajímá a už jsou rozhodnutí, že nastoupí k dalšímu studiu právě na Fakultu strojního inženýrství VUT.

V pátek 29. března mezi sebou v Brně o vítězství soupeřilo 13 týmů z Moravy a Slezska, které se kvalifikovaly do finále. Zapojilo se celkem 5 studentek, 29 studentů a 12 pedagogů. „Prvním úkolem týmů bylo zdolat dráhu se třemi otočkami o 180 stupních s jednou předávkou glideru. Otočka i předávka byla velkým testem dovedností všech závodníků. Studenti měli příležitost vyzkoušet si fungování efektu svahového létání. Glider udržuje v letu stoupavý proud vytvářený deskou,“ uvedl koordinátor soutěže z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT Pavel Zikmund. Právě tuto disciplínu ovládli studenti Gymnázia Břeclav, kteří trasu zdolali za 16,25 sekund.

Druhou soutěžní disciplínou bylo dosáhnout co největšího doletu walkalong glideru. Největší vzdálenost – 15,35m – urazil glider studentského týmu wingleti z SŠPU Opava.

Kromě toho musel každý tým vytvořit svoji vizi toho, jak se bude lišit letectví v roce 2040 od toho, jak tento obor známe dnes. „Největší shoda mezi týmy panovala ve snižování emisí letadel. Většina vidí budoucnost v postupném přechodu na elektrický pohon, který je ale limitován hmotností současných baterií. Častokrát byl také zmiňován pohon na vodík, případně rozšíření hybridních motorů, které už jsou dnes běžné v automobilovém průmyslu,“ popsal studentské nápady koordinátor Pavel Zikmund.

Nejvíce bodů vybojovali v soutěži Břeclavští stíhači, kteří si kromě věcných cen odnesli finanční odměnu 12 000 Kč. Navíc jsou díky svému vítězství přijati na Fakultu strojního inženýrství VUT bez nutnosti skládat přijímací zkoušky. Cílem soutěže, jejímž organizátorem je Svaz českého leteckého průmyslu společně s VUT a ČVUT, je popularizovat letectví a motivovat středoškoláky ke studiu na technických vysokých školách.