VUT JUNIOR na FSI

Velký svět vědy nemusí být jen pro velké vědce. VUT v Brně organizuje již druhý ročník zábavného vzdělávání pro žáky základních škol VUT JUNIOR, do kterého se poprvé zapojila také Fakulta strojního inženýrství. Sto žáků šestých až devátých tříd fakultu navštívilo v sobotu 13. dubna.

Program jsme zahájili úvodní přednáškou „Cesta za Slunce“, kterou připravila Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. z Ústavu matematiky. Žáky seznámila s přírodním jevem zatmění Slunce, objasnila pojem sluneční koróna a vysvětlila možnosti jejího zachycení na snímcích. Poutavým vyprávěním předávala také vlastní zážitky z mezinárodních expedic za úplným zatměním Slunce, kterých se opakovaně účastní.

Po úvodní přednášce měli žáci na výběr ze dvou aktivit podle svého zájmu. Kolegové z Mechatronické laboratoře zapojili žáky do programu „Ukaž, co dokážeš s LEGO MINDSTORMS“ a kolegové z Ústavu konstruování umožnili žákům nahlédnout do světa 3D tisku.

Ukaž, co dokážeš s LEGO MINDSTORMS.

Pracujeme se stavebnicí LEGO Mindstorms. Sestavujeme a programujeme funkcionalitu robota, mechanismu, zařízení. Učíme se zadávat základní pokyny zařízení, zjišťujeme, jak fungují senzory. Programujeme robota, který dokáže plnit zadané úkoly.

3D tisk jako běžná součást našich životů.

3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy vytváří fyzický model. 3D tisk je proces aditivní, to znamená, že se materiál přidává. Ale dost bylo teorie! Modelujeme v počítači a tiskneme vlastní klíčenky a velikonoční vejce.

Kateřina Růžičková, 5. 4. 2019