Brněnský majáles 2019

Šestnáctý ročník tradičního brněnského Majálesu, největšího open air festivalu pro mladé na jižní Moravě, odstartoval dopoledne první květnovou sobotu v centru města. Průvod alegorických vozů studentů brněnských univerzit mířil za doprovodu kapel a zpěváků, mezi kterými nechyběli Rybičky 48, Jelen, Mydy Rabycad, Mirai nebo Marek Ztracený, z náměstí Svobody na brněnské výstaviště, kde probíhal hlavní program festivalu.

V areálu BVV bylo plno a živo až do pozdních nočních hodin. Zpěváky a kapely z průvodu doplnili ještě další hudebníci. Hlavním hostem večera byla skupina Kryštof. Hezké počasí, které studenty provázelo dopoledne, vystřídal během dne déšť, který večer ještě více zesílil, avšak nijak nenarušil průběh festivalu ani zájem návštěvníků.

FOTO: archiv Brněnský Majáles

Součástí večerního programu byla volba krále a královny festivalu, ve které zvítězilo Vysoké učení technické nad ostatními brněnskými univerzitami.

Královská korunka následujících dvanáct měsíců náleží Janu Jílkovi z Fakulty stavební a Kristíně Šintajové z Fakulty chemické. Král si jako projekt pro organizaci Studentské Brno vybral nápad na vznik semestrálních studentských jízdenek, které již diskutoval se zástupci Dopravního podniku města Brna. Rozhovor z dob jeho kandidatury si můžete přečíst na ZVUT.cz. Královna Kika pak v rozhovoru prozradila, že se angažuje ve Studentské unii FCH VUT a kdyby mohla mít vlastní projekt, orientovala by ho na třídění odpadu. Jinak ale plánuje podpořit program a plány krále VUT.

FOTO: archiv SKAS FSI

Návštěvníci festivalu měli také příležitost navštívit VUT zónu, ve které program připravovali zástupci studentů všech fakult brněnské techniky. Fakultu strojního inženýrství reprezentovaly studentky ze Studentské komory Akademického senátu FSI. Na svém stánku demonstrovaly zajímavé fyzikální experimenty, např. hořící dlaně, který si na vlastní kůži vyzkoušel i současný ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Studentkám ze SKAS děkujeme za zajištění letošního programu.

Sedmnáctý ročník brněnského Majálesu se uskuteční přímo na prvního máje, tedy 1. května 2020. Těšíme se!

Kateřina Růžičková, 7. 5. 2019