Podpořte vznik dokumentárního filmu o úplném zatmění Slunce, o příběhu Miloslava Druckmüllera

Zatmění Slunce je astronomický jev, který od nepaměti láká pozornost lidstva. V minulosti si lidé zatmění a podobné úkazy spojovali s mimořádnými událostmi, často jim naháněly strach. Později byly zdrojem řady nových vědeckých poznatků. Od nepaměti však lidstvo fascinovaly.

Fascinující pohled na Slunce přinesly lidstvu také snímky profesora Miloslava Druckmüllera a jeho kolegů, které byly pořízeny během několika expedic za úplným zatměním Slunce a později byly zpracovány novými matematickými metodami.

Dosud poslední expedice za úplným zatměním Slunce se konala v létě 2017 a účastnil se jí také tým filmařů ze společnosti cine4net. Úkaz zatmění Sluce i příběh profesora Druckmüllera je fascinoval natolik, že se rozhodli připravit dokumentární film s názvem Helios.

Tvůrci nyní hledají finanční podporu pro dokončení dokumentu. Na Hithitu byla spuštěna kampaň, která má za cíl získat 380 tisíc korun. Tato částka umožní snímek dokončit. Kromě celovečerního dokumentu by v další fázi mohly vzniknout z natočeného materiálu také kratší formáty, určené pro konkrétní typy vysílání.

Film je možné podpořit do 30. června 2019 zasláním příspěvku na web Hithitu. Pokud se nepodaří do uvedeného termínu dosáhnout na stanovenou částku 380 tisíc korun, budou peníze odeslány zpět přispěvatelům. Jedinou cestou k dokončení filmu je tedy získat celou částku.

Záštitu nad filmem převzal děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Jaroslav Katolický.


************

Dokumentární film Helios nabízí možnost seznámit se s mimořádnou osobní cestou profesora Druckmülera za fotografiemi sluneční koróny, které uvedly v úžas mezinárodní vědeckou obec a uchvátily veřejnost. Objevily se na stránkách prestižních vědeckých časopisů Nature a Astronomical Journal. Nic z toho by se ale pravděpodobně nestalo, nebýt mezinárodní krádeže jedné z jeho fotografií. Následná takřka detektivní zápletka, během níž musel prokázat své autorství, svedla profesora Druckmüllera dohromady s významnou sluneční fyzičkou, profesorkou Shadií Habbal z Havajské univerzity. Další úsměvná historka ho pak dovedla ke spolupráci s americkou NASA, která ho nejprve považovala za hackera…

Kateřina Růžičková, 30. 5. 2019