Výzkumníci z FSI VUT dokážou spočítat riziko roztržení aorty. Podílejí se také na vývoji implantátů na míru S jak vysokou pravděpodobností dojde u pacienta k porušení srdeční aorty? Jak navrhnout pacientovi implantát na míru? A jaké vlastnosti by měla mít kloubní endoprotéza pro dítě, které stále ještě roste? To jsou otázky, na které umí lékařům odpovědět výzkumníci z Odboru biomechaniky tkání a numerického modelování v lékařství na Fakultě strojního inženýrství VUT. Zajímá je biomechanika srdečně-cévní i svalově-kosterní soustavy.
Elektrokola může dobíjet slunce, vítr i lidský pohyb – navrhli studenti FSI VUT Obliba elektrokol a elektrokoloběžek stále roste. Studenti průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství VUT proto přišli s návrhy, jak zařízení dobíjet pomocí obnovitelných zdrojů. Na Ústavu konstruování vzniklo osm futuristických návrhů, které využívají energii ze slunce, větru či lidského pohybu.
Gymnazisté z Břeclavi vyhráli soutěž Wings of Future, která motivuje středoškoláky k zájmu o letectví Udržet tzv. walkalong glider, tedy papírovou vlaštovku, v letu a proběhnout s ní vytyčenou dráhu – i to byl jeden z úkolů pro 13 středoškolských týmů ve finále moravského kola soutěže Wings of Future. To se konalo v pátek 29. března na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nejvíce bodů v jednotlivých disciplínách získal studentský tým s názvem Břeclavští stíhači a stal se tak celkovým vítězem. Soutěž pořádá Svaz českého leteckého průmyslu ve spolupráci s VUT a ČVUT.
David Nečas z FSI zkoumá materiál, který by mohl nahradit lidskou chrupavku Jak funguje mazací kapalina v kloubech? A jaký materiál by v budoucnu mohl sloužit jako náhrada lidské chrupavky? To jsou některá z témat, kterými se zabývá biotribolog David Nečas z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT. V loňském roce se mu podařilo získat prestižní grant od Japan Society for the Promotion of Science. Sedm měsíců tak strávil studiem tření kloubní chrupavky v laboratořích Kjúšúské univerzity v Japonsku.
Práce zabývající se výměníky tepla z polymerních dutých vláken získala ocenění v celostátní soutěži ČEEP 2017 Ing. Tereza Brožová, Ph.D. z Laboratoře přenosu tepla a proudění FSI VUT získala v celostátní soutěži Česká energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2017 (ČEEP 2017) Cenu generálního patrona soutěže, společnosti ENVIROS, a šek na 30 tisíc korun. Porota ocenila její práci s názvem Fázové změny na povrchu tepelných výměníků s dutými vlákny.
Rok 2018
Profesor Antonín Píštěk patří mezi 100 čs. leteckých osobností století Pedagog Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT a jeho dlouholetý ředitel prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc. byl v anketě společnosti Aeroteam, s.r.o. a Českého svazu letectví, z.s. zvolen mezi 100 čs. leteckých osobností století. Výsledky byly vyhlášeny v pátek 2. listopadu 2018 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.
Nejrychlejší závodník vyběhl Strojařské schody za 85 sekund Jen 85 sekund stačilo studentovi Ondřeji Piňosovi k vyběhnutí 362 schodů výškové budovy A1 Fakulty strojního inženýrství VUT. Ondřej Piňos tak o 3 sekundy vylepšil svůj loňský rekord v závodu Strojařské schody. Celý výtěžek ze startovného, tedy 21 400 Kč, věnovali organizátoři ze Studentské komory Akademického senátu FSI na účet charitativní akce Movember. Jejím cílem je upozorňovat na témata spojená s rakovinou varlat a prostaty.
Čerstvá absolventka FSI získala Cenu Edwards. Za návrh umělého srdce se dvěma vířivými čerpadly Čerstvá absolventka Fakulty strojního inženýrství VUT Ludmila Čápová navrhla nový způsob, jak může fungovat umělé srdce. Pro rozvádění krve po těle zvolila vířivé čerpadlo, jehož funkce sice není příliš podobná biologickému pumpování, ale mezi jehož hlavní výhody patří menší rozměry a schopnost fungovat při nižších tlacích.
Na FSI testují unikátní slitinu hořčíku. Uplatnění by našla v medicíně i letectví Vytisknout na míru 3D implantát z hořčíku, který se časem vstřebá do těla. Tak vypadá jeden z cílů výzkumu, na kterém pracuje i doktorand Jan Suchý z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT. Konkrétně zkoumá slitinu hořčíku WE43, kterou by v budoucnu mohla využívat jak medicína, tak průmysl. Tento materiál se ve světě zatím téměř nikde nezpracovává pomocí 3D tisku. Zejména kvůli jeho hořlavosti, která způsobuje při výrobě problémy.
Úspěch BUT Chicken Wings v médiích Studentský tým BUT Chicken Wings z Leteckého ústavu FSI získal se svým bezpilotním modelem dopravního letounu Shark historicky první vítězství. Mladí konstruktéři zvítězili v mezinárodní soutěži New Flying Competition, kterou pořádaly společnosti Lufthansa a Airbus společně se studentskou asociací Neues Fliegen e.V. z vysoké školy HAW Hamburg. O úspěchu našich studentů informovala řada zpravodajských i oborových médií.
Studenti FSI zvítězili na mezinárodní soutěži pořádané Lufthansou a Airbusem Úkolem studentských týmů z celého světa bylo během akademického roku navrhnout a zkonstruovat model dopravního letounu, který bude schopen automaticky zredukovat rozpětí křídel tak, aby po přistání na letišti zabíral co nejméně místa. Brněnští konstruktéři vyvinuli unikátní mechanismus skládání křídel.
Nabíječka v kočárku či v kapuci mikiny. Studenti FSI přišli s originálními návrhy, jak využít solární energii Osm kreativních způsobů, jak začlenit solární technologii do našeho každodenního života, vymysleli studenti průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství VUT. Na Ústavu konstruování tak vznikl třeba návrh sluncem dobíjené plážové lednice či dětský kočárek, který solární energii využívá k pohonu kol či k dobíjení telefonu.
Student vymyslel novou metodu výroby očních protéz. Tiskne je na 3D tiskárně Kvůli jeho zrakovému hendikepu a díky studiu na VUT se Ondřeji Vocílkovi podařilo využít techniku v medicíně. Při přednášce o 3D tisku ho totiž napadlo, že by se tato technologie dala využít k výrobě očních protéz. Vedoucí jeho bakalářské práce byl nápadem nadšen a Ondřeje tak čekala dlouhá cesta, na jejímž konci vznikl prototyp oční protézy.
Rok 2017
Bezemisní bagr najde uplatnění například v nemocnicích Exkavátor, neboli bagr či rýpadlo, schopný zvedat břemena až do hmotnosti dvou tun, vyniká nulovými exhalacemi motoru, bezhlučností a energetickou úsporností. Tato progresivní novinka tak najde využití především v nemocnicích, chráněných prostorech či přírodních oblastech. Právě tento stroj na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představila Fakulta strojního inženýrství VUT, konkrétně zástupci Ústavu konstruování, jako výsledek své dvouleté spolupráce se společností Bosch Rexroth.
Americký velvyslanec pro vědu navštívil FSI a NETME Centre Během svojí týdenní návštěvy v jihomoravské metropoli navštívil dr. Frank W. DelRio, americký velvyslanec pro vědu, také Fakultu strojního inženýrství a výzkumné centrum NETME Vysokého učení technického v Brně.