Chcete místo? Studujte techniku

9.1.2015 5plus2 str. 8 Kam po škole (mb, kah, jos)

Zaměstnavatelé v Česku poslali jasný vzkaz studentům i jejich rodičům: Kdo si vybere technický obor, má v budoucnu práci téměř jistou.

ČR / Ačkoliv je v České republice na půl milionu lidí bez zaměstnání, mnohá volná místa se firmám nedaří obsadit. A zdaleka nejde jen o vysoce sofistikované pozice, nouze je hlavně o šikovné odborníky v technických oborech.

O tom, že mladí lidé, kteří dají přednost technickým školám, rozhodně neprohloupí, svědčí aktuální výsledky projektu Doporučeno zaměstnavateli. Zhruba stovka oslovených firem z České republiky v něm vybrala školy s nejkvalitnější přípravou absolventů na zaměstnání. A výsledek? V první desítce se umístilo hned devět technicky zaměřených fakult. Největší prestiž má České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Vysoká škola báňská Technické univerzity v Ostravě. Pořadí škol vybraly firmy jako Škoda, ČEZ či například ArcelorMittal a jejich hodnocení je tak potvrzením, že absolventům vybraných škol nabídnou zaměstnání s větší pravděpodobností. „Devět fakult v první desítce pořadí je technicky zaměřených a polovina z nich, tedy pět fakult, přímo na obor strojírenství,“ shrnuje výsledek ředitel Klubu zaměstnavatelů Pavel Hulák, jeden z organizátorů projektu Doporučeno zaměstnavateli.

„Soutěží chceme pomoci uchazečům o studium a jejich rodičům v orientaci, kde získat kvalitní vzdělání s vysokou pravděpodobností dobrého zaměstnání. Chceme ale také zlepšit komunikaci mezi školami, jejich zřizovateli a firmami, kterým stále chybí vhodní kandidáti na celou řadu profesí,“ vysvětluje Pavel Hulák.

Vraťte do výuky dílny, navrhuje děkan ČVUT

Průzkum se uskutečnil i na úrovni středních škol. A v pořadí opět dominovaly ty s technickým zaměřením.

„Absolventi těchto škol mají rozhodně velkou pravděpodobnost, že získají zaměstnání. Většina oceněných škol hlásí, že jejich končící ročníky jsou zaměstnavateli doslova rozebrány, což ještě umocňuje fakt, že řada středoškoláků pokračuje ve studiu na vysoké škole,“ dodal Hulák. Podle děkana strojní fakulty Českého vysokého učení technického Michaela Valáška by situaci na trhu práce pomohlo vrátit mezi děti dříve typicky český fenomén zvaný „kutilství“. Třeba i tím, že by se na základních školách obnovily dílny, které zajistí znalost základních technických dovedností.

„Je třeba podporovat technické aktivity středoškoláků a najít takové komunikační prostředky, které je osloví. Navrhuji zavést tutory, kteří s nimi budou mluvit o perspektivě, zajímavosti oboru, tvořivosti a garanci zaměstnání v průmyslu. Možná potom maminky pochopí, že průmysl je čisté a perspektivní zaměstnání pro jejich ratolesti,“ navrhuje děkan Valášek. V současnosti na jeho fakultě studuje 2 500 studentů, ročně odchází asi čtyři stovky absolventů do praxe a s výjimkou těch, co nechtějí hned pracovat, najdou práci prý všichni.

Celkové pořadí VŠ

1. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní

2. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství

3. Vysoká škola báňská -Technická univerzita Ostrava, Fakulta strojní

4. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačníchtechnologií

5. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta strojní

6. Technická univerzita v Liberci, Fakulta strojní

7. Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta financí a účetnictví

8. Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera

9. Vysoká škola báňská -Technická univerzita Ostrava, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství

10. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta elektrotechnická

Kateřina Růžičková, 15. 1. 2015