22.1.2015 Hospodářské noviny str. 10 Příloha - Nejlepší vysoké školy kat
STROJÍRENSTVÍ
Nemusíme vyrábět, ale pokud u nás bude špičkový vývoj, budeme mít jako stát význam, řekl nedávno rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. A v podobném duchu funguje i letošní nejúspěšnější strojní fakulta podle žebříčku Hospodářských novin. Díky zájmu o fakultu, dobré vědě, zahraničním zkušenostem vyučujících a možnosti studia v cizině se strojaři z Liberce vyšvihli z loňské třetí příčky na současné první místo. Těsně, o dvě desetiny procenta, předběhli vítěze minulého ročníku – pražské ČVUT, které si letos pohoršilo na třetí příčku. Loňské druhé brněnské VUT, které je stále špičkové v oblasti vědy, si ponechalo stříbro.
HN hodnotily kvalitu fakult šesti technických univerzit. Na čtvrtém místě skončila Fakulta strojní ZČU v Plzni, pátou příčku obsadila Fakulta strojní VŠB-TU Ostrava a šestici uzavírá Fakulta výrobních technologií a managementu UJEP v Ústí nad Labem.
Velká šance na přijetí Liberecká univerzita se na první příčku dostala především díky světovosti, do které spadá minimálně jeden semestr studenta strávený za hranicemi i přítomnost studujících cizinců. O trochu větší šanci na zahraniční pobyt má ale stále Brno, které loni na studijní pobyt vyslalo přes stovku studentů. Strojařinu v tuzemsku studuje necelých dvanáct a půl tisíce lidí. Minulý rok si do Liberce poslalo přihlášku zhruba osm stovek žáků a škocar. la přijala osmdesát čtyři procent z nich. Do Brna se přitom hlásilo přes dva a půl tisíce uchazečů a do Prahy necelé dvě tisícovky zájemců. Obě školy přijaly většinu uchazečů a stejně tak se i plno z nich zapsalo do studia. Velký zájem o vzdělání mají také mladí technici v Ostravě a v Plzni, kde si index na studijním oddělení vyzvedává vůbec nejvíce studentů.
O kvalitě vysokých škol rozhoduje také počet doktorandů. Nejvíce z nich si vzdělání rozšiřuje na pražském ČVUT a na ostravské strojní fakultě. Největší počet akademiků na studenty mají v Praze, kde připadá na každého učitele zhruba osm studentů. Tady mohou mít mladí lidé pocit, že se jim vyučující nejvíce věnují.
Náročné studium Obecně u technických škol platí, že jsou k přijímání studentů benevolentnější než univerzity s humanitním zaměřením, a dávají tudíž větší šanci začít studovat. Nabírají hodně studentů, na druhou stranu velké procento z nich nedojde ani k bakalářských zkouškám. „Školy zachovávají úroveň, která byla vysoká dříve i dnes, a nic se studentům neodpouští,“ říká rektor liberecké fakulty.
„Vysoké školy zaměřené na přírodní nebo technické obory jsou u nás poměrně kvalitní. Je jen škoda, že o studium na těchto školách usiluje tak málo žáků,“ komentuje zájem o vzdělání na některé z technických škol viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek ŠpiPřitom absolventi technických škol mají větší šanci na budoucí uplatnění. „Pokud bychom měli jmenovat konkrétní školy, které zaměstnavatelé obecně upřednostňují, jsou to z pražských škol ČVUT a VŠE, mimo Prahu pak VUT v Brně, plzeňská Západočeská univerzita či Technická univerzita v Liberci, následuje VŠB v Ostravě,“ uvádí Jan Zimmel, šéf divize Engineering v personální agentuře Hays Czech Republic.
Celý článek najdete zde.
Kateřina Růžičková, 23. 1. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile