Přehled laureátů Ceny města Brna pro rok 2014

11.2.2015 Mladá fronta DNES str. 2 Brno a Jižní Morava (mir)

Představitelé města včera vyznamenali dvanáct osobností

Petr Vavřín * 1937, Olomouc ocenění za technické vědy Vystudoval na Českém vysokém učení technickém v Praze technickou kybernetiku. Roku 1961 nastoupil na katedru automatizace a měřicí techniky dnešní Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, kde působí dosud. V letech 1994-1999 byl rektorem VUT. Založil první laboratoř počítačového vidění a zpracování optických informací v ČSSR. Vytvořil systém seniorského vzdělávání, který převzaly profesně orientované veřejné školy v Česku.

Miloslav Druckmüller * 1954, Brno ocenění za přírodní vědy Absolvoval Odbornou matematiku na Masarykově univerzitě. V roce 2001 byl jmenován profesorem pro obor aplikovaná matematika. Věnuje se numerickým metodám analýzy obrazů a signálů. Patří mezi světově uznávané odborníky v oblasti numerických metod zpracování obrazů sluneční koróny získaných při úplných zatměních Slunce. Jeho snímky tohoto jevu otiskl i prestižní časopis Nature.

Jiří Vorlíček * 1944, Havlíčkův Brod ocenění za lékařské vědy a farmacii Absolvoval Lékařskou fakultu nynější Masarykovy univerzity. Stál u zrodu interní hematoonkologické kliniky ve Fakultní nemocnici Brno, jejímž přednostou byl od roku 1989 do roku 2010. Nyní působí jako profesor na Interní hematologické a onkologické klinice Lékařské fakulty MU, do podzimu 2014 byl ředitelem Masarykova onkologického ústavu.

Rudolf Šrámek * 1934, Ostrava ocenění za společenské vědy Vyrůstal na Hlučínsku v česko-německém prostředí. Místní jazyková spletitost u něj vzbudila zájem o dialekt. Vystudoval češtinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a po absolutoriu se v brněnském Ústavu pro jazyk český Akademie věd věnoval terénnímu výzkumu dialektů. Od roku 1993 působí na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity a je znám jako učitel, který umí své studenty získat pro obor.

Magdalena Kožená * 1973, Brno ocenění za hudbu

Svůj pěvecký talent od dětství rozvíjela ve sboru Kantiléna. Vystudovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Kariéru zahájila v roce 1995 na Mezinárodní hudební soutěži W. A. Mozarta v Salcburku. Pěvkyně, od roku 2003 Rytířka Řádu umění a literatury Francouzské republiky, je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních pódií, kde se věnuje především interpretaci barokní a klasicistní hudby, nevyhýbá se však ani autorům romantickým či hudbě soudobé.

Iveta Černá * 1963, Brno ocenění za architekturu a urbanismus Vystudovala architekturu na Vysokém učení technickém v Brně a dějiny umění na Masarykově univerzitě. Od roku 1987 působila 15 let v Národním památkovém ústavu v Brně, od roku 2002 do současnosti je ředitelkou vily Tugendhat. Věnuje se dále vědě a výzkumu v oblasti architektury 20. století a památkové péče.

Woody Bohuslav Vašulka * 1937, Brno ocenění za výtvarné umění a design Vystudoval strojírenskou průmyslovku, což předurčilo jeho pozdější zájem o interaktivní robotické instalace. Poté absolvoval filmovou a televizní dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Experimentoval s elektronickým zvukem a videem a věnoval se výzkumu počítačů a digitálního prostoru. V mezinárodním kontextu náleží Woody Vašulka k uznávaným pionýrům videoartu, elektronického a interaktivního umění.

Vít Závodský * 1943, Třebíč ocenění za literární činnost a publicistiku Po studiu češtiny, ruštiny a divadelní vědy na filozofické fakultě brněnské univerzity působil v Brně jako učitel na Střední odborné škole knihovnické, později Vyšší odborné škole knihovnických, informačních a sociálních služeb. Po roce 1968 byl pro své pevné názory odporující dobové propagandě perzekvován, oficiální rehabilitace se dočkal na počátku 90. let. Od 60. let minulého století dodnes Závodský sleduje a odborně hodnotí vývoj brněnské profesionální divadelní scény.

Václav Cejpek * 1953, Brno ocenění za dramatické umění Na Filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity vystudoval obory divadelní věda a germanistika. V letech 1987-2003 působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně. V současné době vykonává na JAMU funkci prorektora pro studentskou, pedagogickou a uměleckou činnost.

Michal Charvát * 1943, Brno ocenění za sport

Absolvoval pedagogickou fakultu brněnské univerzity, obor tělovýchovné učitelství. Během své profesní dráhy se věnoval teorii i didaktice sportu a sociologii sportu. Zasloužil se o vybudování Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, kde jako první zastával funkci děkana.

Ferdinand Trauttmansdorff * 1950, Rakousko ocenění za mezinárodní spolupráci Pochází z česko-rakouské aristokratické rodiny. Od ledna 2010 je velvyslancem Rakouské republiky v Praze. Od počátku svého působení v Praze se věnuje posilování vztahů s Moravou a především s Brnem. Zasadil se například o návrat originálního nábytku do vily Tugendhat a záchranu Rakouské

knihovny v Brně. Zdeněk Křivka in memoriam * 1927, Spišská Nová Ves - + 2012, Brno ocenění za zásluhy o svobodu a demokracii Začátkem druhé světové války se s rodiči přestěhoval do Brna. Po únorovém převratu se zapojil do odbojové skupiny svého strýce Petra Křivky, v dalším roce však následovalo prozrazení a krach skupiny. Za ilegální činnost byl potrestán dlouholetým uvězněním, jeho strýc Petr byl popraven. Po roce 1989 se věnoval překladům z němčiny, přednášel o svých životních zkušenostech na školách a svůj příběh, stejně jako osudy dalších politických vězňů publikoval v knize Komunismus ve dvacátém století očima obětí

Kateřina Růžičková, 12. 2. 2015