13.3.2015 Brněnský deník str. 4 Jižní Morava KAREL SELINGER
Brno – Otevře se jako padák a tak trochu připomíná airbag. Nový záchranný systém ovšem neslouží lidem, ale bezpilotním letounům, takzvaným dronům. Vyvinuli jej jako jedni z prvních na světě vědci z Leteckého ústavu vysokého učení technického v Brně.
Speciální padák, který vědci ve spolupráci s dalšími firmami chystali tři roky, má při nehodě pomoci ochránit jak bezpilotní letoun, tak i jeho okolí. Při pádu by totiž dron mohl ohrozit lidi pod ním. „Záchranný systém je pro drony jedna z nejdůležitějších věcí. Kdyby bezpilotní letoun spadl a nebyl jištěný, mohl by se nejen rozbít, ale také poničit místo dopadu, nebo někoho zranit,“ vysvětlil jeden z konstruktérů Tomáš Krejčí.
Záchranný systém je první svého druhu v Evropě. „Unikátnost spočívá v mechanismu, kterým se aktivuje padák. Zatímco doposud se využívaly pružiny, my jsme použili pyrotechniku. Díky tomu se padák vystřelí v extrémně krátkém čase, do jedné sekundy,“ uvedl Robert Popela z Leteckého ústavu VUTv Brně.
Speciální padák aktivuje v krizové chvíli operátor nebo autopilot dronu. Padák pak sedmikilový bezpilotní letoun snese dolů jako kdyby padal z necelého metru, zajistí tak dronu hladký dopad.
Nový systém přinesl také zásadní změnu co se týče hmotnosti. V leteckém průmyslu, kde hraje roli každý gram, se vývojářům povedlo nevídané. Celý systém umístili do 350 gramové kapsle, takže dron nemusí nést zbytečnou váhu navíc.
Není proto divu, že si vývojáři zažádali hned o dva patenty a dva průmyslové vzory. „Jejich přidělení ale trvá déle než rok, tak dlouho s uvedením na trh čekat nebudeme,“ řekl Milan Bábovka ze společnosti Galaxy GRS, která systém vyrábí.
Novinku chtějí začít prodávat už v pondělí. Velkou pozornost vzbudil záchranný systém především u modelářů. „Pokud vím, tak zájem projevily i záchranné složky,“ dodal Bábovka s tím, že cenu ještě nestanovili.
Speciálně upravené drony, zvládají nést techniku, která může pomáhat zachraňovat lidské životy. Bezpilotní letoun už se osvědčil při monitorování skladu munice ve Vrběticích na Zlínsku.
Kateřina Růžičková, 14. 3. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile