19.3.2015 Mladá fronta DNES str. 3 Z domova Jakub Pokorný
PLZEŇ, BRNO Za úplným zatměním Slunce tentokrát pojede nejvíce astronomů na Špicberky. Někteří se ale spokojí se zatměním částečným a Františkovými Lázněmi.
Do přírody v okolí lázní vyrazí studenti ČVUT, protože právě tam bude vidět z celé České republiky nejdříve. I jinde vytáhnou dalekohledy mimo hvězdárny – například v Trutnově přímo na Krakonošovo náměstí.
Snad všechny české hvězdárny chystají k pozorování zatmění speciální programy. Začínají zpravidla v půl desáté jako na hvězdárně v Hradci Králové. Tamní astronomové byli dokonce velmi precizní a spočítali, že zatmění do Hradce dorazí v 9 hodin, 38 minut a 27 setin sekundy. V Ostravě bude až o tři minuty později.
„Pro návštěvníky máme připravenou přednášku a také zajišťujeme internetový přenos z jiných míst, kde je zatmění pozorovatelné jako částečné či úplné,“ říká Jan Veselý z královéhradecké hvězdárny.
Když zaprší, promítnou film Plzeňská hvězdárna připravila pozorování přímo na Masarykově náměstí. „Pokud bude hezké počasí, připravená bude i malá výstava o zatměních z minulosti, za kterými jsme vyjížděli do ciziny,“ slibuje ředitel tamní hvězdárny Lumír Honzík.
Některá planetária chystají také náhradní program, kdyby kvůli špatnému počasí nebylo nic vidět. „Máme připravené povídání o Slunci a o jeho zatmění plus promítání filmu Sluneční odysea. Je to pořad o Slunci podaný formou sci-fi příběhu,“ slibuje Martin Vilášek z ostravského planetária.
Zájem je velký. V Ostravě už si pozorování rezervovalo přes web 150 lidí. Tým profesionálních astronomů z brněnského Vysokého učení technického vyráží na souostroví Špicberky a nedaleké Faerské ostrovy, kde bude možné sledovat úplné zatmění. Na zdokumentování jevu má pětičlenná expedice pod vedením profesora Miloslava Druckmüllera jen dvě minuty.
Snažení vědců může zmařit nevyzpytatelné počasí. „Každá taková expedice přináší naprostý stres. Troufám si říct, že lepší je pracovat v továrně na dynamit,“ hodnotí náročné podmínky šéf výpravy Druckmüller. Na Špicberkách se usídlí v nepoužívané observatoři NASA. Nad oblastí bude také přelétat pro sledování speciálně upravené letadlo Havajské univerzity.
Kateřina Růžičková, 20. 3. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile