Čeští odborníci čekají na zatmění. Mezi stovkami turistů

20.3.2015 Mladá fronta DNES str. 2 Brno a Jižní Morava Zuzana Brandová

BRNO, TÓRSHAVN Čeští vědci na Faerských ostrovech včera večer definitivně určili nejvhodnější místo pro pozorování úplného zatmění Slunce, postavili stany a do rána už jen doufali, aby jim přálo počasí.

„Od pondělí na ostrovech každý den hledáme vhodné místo. Trajektem jsme si přivezli auto, počítali jsme s tím, že se budeme přemisťovat,“ říká členka expedice Jana Hoderová z Vysokého učení technického v Brně. Dnes ráno mají čeští vědci, stejně jako stovky turistů, kteří na ostrovy přijeli, jediný cíl – co nejlépe zachytit sluneční kotouč zakrytý temným Měsícem.

První úspěch už výprava má. Podařilo se jí vyfotit polární záři, která se nad Evropou objevila v úterý v noci. „Sledovali jsme aktivitu Slunce, takže jsme věděli, že je na záři velká naděje,“ řekla členka vědecké výpravy a dodala, že fotky vznikly hlavně díky pohotovému kolegovi Štarhovi.

Jestli si někdo představuje skupinku vědců s jedním foťákem, je jeho domněnka mylná. „S sebou máme tři velké a dvě menší montáže, jejichž součástí jsou čtyři kamery a tři fotoaparáty,“ přibližuje vybavení Hoderová. Cílem při focení je zachytit vysoce ionizované železo. Všechno je předem nastavené a řízené přes počítač. Ideální představa vědců vypadá tak, že během dvou minut a 16 sekund, přesně tak krátce trvá zatmění na severu ostrovů, pořídí 39 snímků.

Podle členů expedice je nyní na Faerských ostrovech živo. „S námi trajektem přijelo 750 cestujících, z toho více než polovina Němců. Přijeli i takoví rádoby odborníci, kteří netuší, jak mají fotit,“ popisuje situaci na ostrovech Hoderová.

Kateřina Růžičková, 21. 3. 2015