Brněnští vědci pozorují zatmění Slunce na Faerských ostrovech. Počasí jim ale nepřeje

20.3.2015 Český rozhlas Tereza Kadrnožková, Anna Kottová

Zatímco v Česku bude jen částečné zatmění Slunce, nad Severním mořem půjde o zatmění úplné. V takzvaném pásu totality leží také Špicberky a Faerské ostrovy. Právě tam se vydali vědci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Slunce se jim ale zatím schovává za mraky.

Výprava na Faerské ostrovy vyrazila už minulý týden. Po cestě se ale vědci zastavili v Mnichově, a na místo tak dorazili až v pondělí.

„V Mnichově jsme se setkali s týmem z havajské univerzity a došlo ke kompletaci techniky, vyladění softwaru, zvládnutí technických problémů a přípravám na přesun,“ vysvětluje vedoucí skupiny Jana Hoderová.

Brněnští vědci ale mají na místě problémy s počasím. Slunce není za mraky vidět.

„Počasí je zde naprosto fatálně hrozné. Slunce nevidíme a jsme zvědaví, jestli ho vůbec uvidíme. Technika se ale zvolna připravuje. Stan jsme sestavili ve dvě hodiny v noci, do čtyř hodin probíhala hlavní montáž a pokračujeme," přibližuje Hoderová.

Vysoké učení technické vyslalo dokonce dvě skupiny vědců, které budou úplné zatmění v takzvaném pásu totality zkoumat. Hlavní skupina se z Brna přesunula na Špicberky a menší, tříčlenná skupina je na Faerských ostrovech.

„Jinak jiné organizované skupiny jsem zde neviděla. Ovšem je zde spousta lidí s velikými fotoaparáty a probíhají vášnivé diskuze na pozorovacích místech. Baví se o tom, jaké clony nebo jaké expoziční časy nastavit,“ dodává Hoderová.

Čtěte také: Sledujte zatmění Slunce bezpečně. Diskety a sklíčka oči neochrání

Přírodní zatmění Slunce je podle ní nepřekonatelné. Díky poměru velikosti Měsíce ke Slunci jsou vědci schopni pořídit fotografie blízké koróny, tedy jasně zářící vrstvy okolo Slunce.

Úplné zatmění trvá zhruba dvě minuty, všechno tedy musí být perfektně připraveno k získání co nejlepších dat.

„Všechno je nachystané přes počítače. Předem je nachystaná sekvence snímků, nastaveny expoziční časy a je to naprosto efektivně optimalizováno tak, aby se během zhruba dvou minut deseti vteřin zvládlo co nejvíce snímků,“ upřesňuje Hoderová.

Podle ní zvládne fotoaparát Canon 5D Mark II pořídit za zhruba dvě minuty přibližně 35 snímků zatmění Slunce s různými expozičními časy a s různým nastavením.


Kateřina Růžičková, 21. 3. 2015