Rozhovor s Janou Hoderovou, vedoucí skupiny VUT Brno

20.3.2015 ČRo Radiožurnál str. 1 07:50 Ranní interview Jiří Chum

--------------------

Zatímco v Česku bude dnes dopoledne jen částečné zatmění Slunce, nad Severním mořem půjde o zatmění úplné. V takzvaném pásu totality leží také Špicberky a Faerské ostrovy. Proto se právě tam vydali vědci z Fakulty strojního inženýrství brněnského Vysokého učení technického, a hostem Ranního interview je teď vedoucí skupiny Jana Hoderová, zdravím vás na Faerské ostrovy, dobrý den.

Jana HODEROVÁ, vedoucí skupiny, Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické Brno

Dobrý den.

--------------------

Vy už jste tam dorazili minulý týden, co jste museli udělat před začátkem pozorování?

--------------------

Možná trošku upřesním to, že minulý týden, protože my jsme skutečně na Faerské ostrovy dojeli až v pondělí, ale minulý týden už jsme vyrazili a byli jsme, já nevím, čtyři dny v Mnichově, protože v Mnichově jsme se setkali s týmem z Ameriky z Havajské univerzity, kde došlo ke kompletaci techniky, vyladění software a zvládnutí těch technických problémů a přípravy na ten přesun.

--------------------

Takže už jste připraveni. Co vás čeká? Takže my jsme teď připraveni.

--------------------

V tuto chvíli jsme připraveni a čeká nás nepříjemné dvě tři hodiny čekání na to, jestli se objeví vůbec Slunce.

--------------------

Aha, takže počasí nepřeje?

--------------------

Počasí je zde naprosto fatálně hrozné. Slunce nevidíme a jsme zvědaví, jestli je vůbec uvidíme. Ale technika se zvolna připravuje, stan jsme postavili ve dvě hodiny v noci, do čtyř hodin probíhala hlavní montáž, pokračujeme.

--------------------

Kolik podobných výprav už jste potkal? Vy jste mluvila o té jedné. Domluvili jste si třeba, kde budete pozorovat vy, kde zase oni, jak si budete vyměňovat informace a podobně? Nebo je to určené předem?

--------------------

Je to určené podle mě předem. Třeba přímo z našeho Vysokého učení technického jsme rozděleni na dvě části, hlavní skupina se přestěhovala na Špicberky a my menší skupina jsme zde na Faerských ostrovech, jinak jiné skupiny organizované jsem zde neviděla. Ovšem je zde spousta lidí s velikými fotoaparáty, probíhají vášnivé diskuse na pozorovacích místech, baví se o tom, jaké clony tam nastavit, jaké expoziční časy, takže je zde spousta lidí. V tuto chvíli tedy ne. V tuto chvíli ne, ale připravují se.

--------------------

Kolik vás vlastně v té expedici je, kolik vás je?

--------------------

Na Faerských ostrovech jsme tři, já, Petr Štarha z bystřického gymnázia a Jan Malec, což je náš student oboru matematické inženýrství.

--------------------

Proč se vlastně zatmění Slunce zkoumá?

--------------------

Zatmění Slunce, to přírodní, to znamená, způsobené, když dojde k záchytu toho Měsíce, tak je naprosto nepřekonatelné. Ono jistě každý ví, že existují ty sondy, třeba sonda Soho, ale ona se snaží svou clonou vytvořit jenom umělé zatmění, ale k tomu přírodnímu nemá šanci vůbec konkurovat, protože díky tomu poměru toho měsíce velikosti Měsíce, vzhledem k tomu Slunci, poměru, tak jsme schopni pořídit fotografie blízké korony, to znamená blízkosti toho kotouče Slunce, což sondy nemají šanci vůbec v tuto chvíli.

--------------------

To úplné zatmění Slunce trvá vlastně něco málo přes dvě minuty. Jaká data jste schopni za tu krátkou dobu získat?

--------------------

Ono jde všechno, jde hlavně o to, že všechno je nachystané přes počítače. Předem je nachystaná frekvence snímku, nastaveny expoziční časy, a je to naprosto efektivně optimalizováno tak, aby se během těch zhruba dvou minut, deseti vteřin zvládlo co nejvíce snímků, takže když to vezmu konkrétně, pro tu menší montáž, která je osazená, tou CCD kamerou Canon 5D MarkII, tak se pořídí za ty dvě minutky zhruba 35 snímků zatmění Slunce s různými expozičními časy a s různým nastavením.

--------------------

Když bude počasí přát, teď vám přeje?

Pevně doufáme.

--------------------

Vedoucí skupiny Jana Hoderová z Faerských ostrovů, kde by také rádi dnes sledovali částečné, ve vašem případě úplné zatmění Slunce. Ať se to podaří, na shledanou.

--------------------

Děkuji také, na shledanou.

Kateřina Růžičková, 23. 3. 2015