Jak ochránit bezvládný a neřízený dron před pádem

7.4.2015 Technický týdeník str. 11 Informujeme /bal/

Nová technologie dronů se rozšířila na celém světě jako lavina. Ještě nedávno se mnozí z nás ptali, k čemu je možné takový bezpilotní prostředek, kromě vojenství, využít a dnes jsme se dočkali nejenom nepřeberného množství využití, ale už i zneužití. Drony nad našimi hlavami nejenom bdí a zachraňují životy, ale také ohrožují naši bezpečnost. Třeba jen tím, že technika vypoví a dron padá k zemi.

I když je hmotnost dronu zatím omezena, kategorie a legislativa jejich použití jsou zatím v plenkách. Za dron jsou považovány prostředky do hmotnosti 150 kg, leč takové hmotnosti nedosahují. Dron společnosti Galaxy Liberec má 720 g, ale dron Vojenského technického ústavu, který byl nedávno nasazen například při rekognoskaci skladu střeliva ve Vrběticích, už váží celkově 10 kg s užitečnou zátěží, kamerou, do hmotnosti 2 kg. Pád takového tělesa na hlavu nic netušícího chodce či dopravního prostředku může způsobit těžké zranění – nehledě na skutečnost, že vybavení dronu kamerami s citlivostí na světlo, ale i záření či termokamerou může představovat až milionovou hodnotu, s níž je třeba zacházet šetrně.

Odborníci z Leteckého ústavu při VUT Brno a ze společnosti Galaxy Liberec se proto velmi vážně zamysleli o ochraně bezvládného a neřízeného dronu před pádem. Oslovili jmenovaný Vojenský technický ústav, dále společnosti Robodrone, RCE Systems a japonský Indet Safety Systems, aby navrhly systém výstřelu ochranného padáku pro případ neovladatelného dronu.

Indet Safety Systems se etablovala v roce 1997 jako dceřiná společnost již dříve na bezpečnostní techniku zaměřené ZV-Indet. Věnuje se nejenom technologii manipulace s explozivními látkami, ale i – a to především – pyrotechnickým iniciátorům do airbagů automobilů a dalších podobných zařízení, kde je třeba pomocí pyrotechniky uvést do pohybu další část mechanismu, a dokonce vyprodukovat odměřené množství plynu. Stručně řečeno, odpálit například padákové zařízení malých rozměrů není zase až tak jednoduchou záležitostí.

V případě dronu, tak jak jej navrhli pracovníci Leteckého ústavu a společnosti Galaxy, jde o mechanismus velikosti hrníčku na čaj, který obsahuje pyrotechnickou kapsli a píst a který vytlačí složený padák z ochranného obalu. Odpálení je řízeno ze země obsluhou dronu samostatným elektronickým okruhem. Vzhledem k tomu, že obsluha dronu musí ze zákona zařízení sledovat zrakem, je reakce na případnou poruchu v její odpovědnosti.

Mechanismus byl testován a předveden technikům i médiím v březnu a bude běžně k dispozici výrobcům i uživatelům dronů.


Kateřina Růžičková, 8. 4. 2015