Unikátní fotka zatmění, ocenila NASA Brňany

11.4.2015 Brněnský deník str. 1 Titulní strana DOMINIKA VÁGNEROVÁ

Brno – Přes osm let práce na speciálním softwaru a víc než tři tisíce kilometrů dlouhou cestu museli zvládnout matematici z brněnského Vysokého učení technického, aby pořídili vzácné snímky zatmění Slunce. Jejich cílem byly ostrovy Špicberky v Severním ledovém oceánu.

Nejpovedenější fotografii unikátního jevu, který v březnu sledovaly také desetitisíce lidí na jižní Moravě, zveřejnil v rubrice Snímek dne i americký úřad pro kosmonautiku NASA. „K běžné fotografii má daleko. Jde o matematickou složeninu, která simuluje pohled lidského oka,“ popsal Miloslav Druckmüller, jehožtým snímky včera představil.

Brněnský odborník podniká ve spolupráci s havajskou univerzitou expedice za fotografováním sluneční koróny, tedy blízkého okolí Slunce, už od roku 2005. „Ne vždy se zadaří. Před třemi roky jsme letěli pětadvacet hodin do Austrálie. Dva dny jsme sestavovali aparaturu na focení a nakonec byla zatažená obloha,“ podotkl Druckmüller.

Letos se proto členové expedice rozdělili na dvě skupiny. Druhá cestovala na Faerské ostrovy. „Zatmění jsme kvůli oblačnosti vůbec neviděli, jen polární záři,“ řekla Jana Hoderová, která vedla tříčlennou výpravu.

Zato špicberská skupina měla štěstí. „Čtyři dny před zatměním bylo zataženo, pak ale křišťálově jasno. Za čtyři hodiny se znovu zatáhlo,“ popsal počasí Druckmüller.

Expedice sídlila v observatoři norské univerzity. Úplné zatmění Slunce, které trvalo jen 147 vteřin, její členové fotografovali i z nedalekého letiště. „Kdo takovou výpravu nezažil, nedokáže si představit ten stres. Jediná chyba zkazí práci všech, kteří se na tom podíleli,“ poznamenal.

Techniku za několik milionů zapůjčila výpravě německá firma. „Měli jsme vědecké kamery, které umožňují zachytit složení prvků nebo magnetické pole v okolí Slunce,“ upřesnil Druckmüller. Sestavení fotoaparátů, kamer, objektivů a teleskopů, které řídí počítače, trvalo členůmexpedice čtyři dny.

Snímky brněnských matematiků jsou mnohem kvalitnější než ty, které pořizují kosmické sondy. Ty jich však zvládnou několik desítek denně, Brňané jen jeden ročně.

Kateřina Růžičková, 12. 4. 2015