A zářivé Slunce zčernalo

12.4.2015 Nedělní Blesk str. 32 Věda ČTK, rap

Zatmění na Špicberkách

Výpravu komplikovaly mraky

Výsledné snímky jsou skvělé

Museli se vypořádat se třicetistupňovými mrazy a až do poslední chvíle nevěděli, jestli je »nepodvede« počasí. Vědci z Vysokého učení technického v Brně ale nakonec štěstí měli. Zatmění Slunce se jim ukázalo v plné kráse.

Tým kolem matematika Miroslava Druckmüllera vyjel spolu se svými německými a americkými kolegy na Špicberky letos v březnu poosmé.

Zkoumání sluneční korony - extrémně žhavého, plynně plazmatického okolí Slunce - lze totiž jen při jeho zatmění a totéž platí i pro fotografování. Brněnští vědci dosáhli v tomto bádání světového uznání. Ze stovek svých snímků korony totiž dokážou pomocí počítačového programu a speciálních algoritmů zpracovat vizualizaci, která dosud ne zcela známé procesy ve sluneční koroně ukazuje zřetelněji než kdy předtím. A to i přesto, že vysoký kontrast a pohyb Slunce i jiných vesmírných těles snímkování velmi komplikuje. Vyžaduje to techniku na nejvyšší úrovni, řízenou několika počítači.

„Měli jsme štěstí, celé čtyři dny, co jsme připravovali a montovali naše přístroje, bylo depresivní počasí, zataženo, vítr. Ale ráno v den zatmění bylo křišťálově jasno,“ řekl Miroslav Druckmüller.

Jeho tým se už v minulosti díky svým snímkům sluneční korony dostal na titulní stránku časopisu Nature a podobné »čestné uznání« čeká vědce z Brna zřejmě i letos. Jednu z jejich fotografií už na svých webových stránkách zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Zatmění Slunce samotné trvalo pouhých 147 sekund, a protože nebylo jasné, kde bude počasí příznivější, vydala se druhá část české expedice na Faerské ostrovy. Tam ale - na rozdíl od Špicberků - byla velká oblačnost. „Zatmění jsme neviděli, pouze polární záři,“ uvedla členka výpravy Jana Hoderová z brněnské techniky.

Cestu výzkumníků financoval astronomický institut Havajské univerzity, se kterým VUT v Brně léta spolupracuje.

Kateřina Růžičková, 13. 4. 2015