Vědci ulovili na Špicberkách sluneční korónu

11.4.2015 Právo str. 19 Jižní Morava - Vysočina Jan Trojan

Miloslav Druckmüller z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT) v Brně se nedávno vrátil již z osmé expedice za zatměním Slunce. Tentokrát musela až na Špicberky vysoko nad polárním kruhem. „Pokaždé je výsledek takové cesty nejistý vzhledem k počasí,“ říká.

Úplné zatmění 20. března trvalo pouhých 147 sekund. „Končila tam polární noc, ale ještě nezačal polární den, Slunce bylo jen asi jedenáct stupňů nad horizontem. Čtyři dny před zatměním, které jsme potřebovali na sestavení pozorovacího přístroje, bylo zataženo. Zázrak se stal až v inkriminovaný den,“ ukázal Druckmüller sérii snímků sluneční korony. Jeho nejslavnější, pořízený při úplném zatmění Slunce v Mongolsku v roce 2008, uveřejnil na titulní straně i časopis Nature. Ke zpracování obrazů využívá tento odborník na matematiku vlastní software, který vytvářel osm let.

Aby se minimalizovalo riziko, že snímání pokazí mrak, rozdělili šestičlennou expedici na dvě části. Jedna pozorovala z observatoře univerzity, druhá zůstala na letišti.

Letošní výpravu financovala opět havajská univerzita, s jejímiž odborníky Druckmüller a jeho kolegové řadu let spolupracují. Po zkušenostech z úplného zatmění v letech 2012 a 2013, kdy pozorování bylo znemožněno špatným počasím, se rozhodla Havajská univerzita sponzorovat letos ještě jednu expedici – na Faerské ostrovy. Byla tříčlenná a vedla ji Jana Hoderová, rovněž z FSI VUT. Tam ale Slunce zakryla oblačnost, podařilo se zachytit jen unikátní, ale vědecky nevýznamný pohled na polární záři.

Letošní první snímek Druck -müllerova kolektivu opět slavil mediální úspěch, NASA jej vybrala jako Picture of the Day pro svoji stránku s mnoha jazykovými mutacemi.

Snímky sluneční koróny poskytují mnoho informací o naší hvězdě. Prof. Druckmüller vysvětluje, že ani kosmická technika neumožňuje pozorovat vnitřní korónu v kvalitě, kterou umožňují zatmění Slunce za využití matematických metod zpracování obrazů.

Kateřina Růžičková, 12. 4. 2015