10.4.2015 www.rozhlas.cz Zprávy Tereza Kadrnožková
Nejtěžší, ale také nejúspěšnější. I takovými slovy hodnotí vědci z brněnského Vysokého učení technického osmou výpravu za úplným zatměním Slunce na Špicberkách. Snímky, které pořídili ve spolupráci s Havajskou univerzitou, zveřejnila i NASA. Cesta za unikátními fotografiemi ale nebyla jednoduchá. Jeden z týmů neviděl Slunce kvůli mrakům celý týden, druhý tým pracoval v třicetistupňových mrazech.
Část expedice vedená matematikem Miloslavem Druckmüllerem si zřídila pozorovací stanici v norské univerzitní observatoři na Špicberkách. I přesto, že se teploty pohybovaly kolem minus třiceti stupňů a vál silný vítr, hodnotí Druckmüller výpravu jako obrovský úspěch.
„My jsme se trefili do jisté části slunečního cyklu, ze které jsme neměli pořádně obrázky. Slunce teď prošlo nevýrazným maximem sluneční činnosti, rozhodně nejslabším za velmi dlouhou dobu, a teď se nachází v sestupné fázi aktivity. Dá se říci, že v tomto období, v této kvalitě ještě obrázky nemáme,“ říká.
Záběry mohou například pomoci vědcům pochopit působení magnetického pole Slunce na Zemi. Jako pojistku úspěšné expedice vyslalo VUT k polárnímu kruhu ještě jeden tým na Faerské ostrovy. Vedla ho Jana Hoderová, která byla ale z pozorování zklamaná.
„Když jsme cestovali na trajektu, tak ona tam jede 36 hodin a po příjezdu na Faerské ostrovy už bylo zataženo a pršelo. Takže můj dojem z Faerských ostrovů je ten, že tam jenom prší. Ono to taky mohlo dopadnout úplně jinak, že na Špicberkách nebudou mít nic a nám při troše štěstí to mohlo vyjít. Je to sázka do loterie, ale Faerské ostrovy opravdu nevyšly,“ popisuje.
„Já jsem na tu expedici odjížděl se smíšenými pocity, protože jsem měl po špatné zkušenosti s Austrálií, kdy to byl těžký pocit zmaru, představu, že už bych nechtěl absolvovat ještě jednu expedici, která skončí takto. Nakonec to dopadlo nad očekávání dobře. Čili myslím si, že jsme od toho ani víc očekávat nemohli,“ pochvaluje si Miloslav Druckmüller.
Co všechno fotografie o sluneční koróně, tedy nejbližším okolí Slunce, prozradí, se uvidí až v dalších měsících.
Kateřina Růžičková, 11. 4. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile