Evropští studenti dobývají brněnský nanosvět

2.6.2015 Technický týdeník str. 2 Editorial/aktuality

Dvaadvacet studentů z různých částí Evropy prožije 12.-22. června 2015 neobyčejné dny. Přijedou totiž do Brna, přímo na Vysoké učení technické, kde bude na Fakultě strojního inženýrství probíhat letní technický kurz. Kurz připravuje studentská organizace BEST Brno ve spolupráci s Ústavem fyzikálního inženýrství na fakultě strojní VUT. Tématem kurzu budou nanotechnologie a mikroskopy. Právě v mikroskopech, hlavně elektronových, je Brno se třemi velkými společnostmi na světové špičce. I to je důvodem, proč budou kurzy probíhat právě na toto téma.

Účastníci kurzu se mají vzdělávat v oblastech jako je plazmonika, spintronika, v různých metodách elektronové mikroskopie a také se dozvědí například, co je to grafen. Všechny teoretické vědomosti otestují ve špičkových laboratořích Ústavu fyzikálního inženýrství a následně ve společnosti TESCAN. Na výrobu mikroskopů a další techniky se podívají ve společnosti FEI. Na konci kurzu budou prezentovat výsledky svých pozorování v laboratořích. A kdoví, třeba se dočkáme nového objevu.

Jednoduše, studenti z celé Evropy na vlastní kůži otestují v čem je Brno výjimečné. A nemyslí se tím jen elektronová mikroskopie. Kromě vzdělávání v oblasti nanotechnologií budou poznávat kulturu lidí Moravy a celé České republiky.

Kateřina Růžičková, 4. 6. 2015