29.8.2015 Lidové noviny str. 7 Ekonomika PAVLA FRANCOVÁ
Profesionální 3D tiskárny zažívají rozmach. Využívají se v sériové výrobě, v odívání, ale také v umění
PRAHA Tahle technologie změní svět. Zboží se nebude vyrábět na jednom místě a pak převážet tam, kde se prodá. 3D tisk umožní vyrobit kdekoli to, co zrovna bude v daném místě potřeba. Přeprava zboží odpadne, kamiony budou vozit leda materiál do tiskáren.
Možná to vypadá jako vize daleké budoucnosti, ve skutečnosti je ale mnohem blíž. „V mnoha firmách je využití této technologie už dnes naprosto nevyhnutelné,“ říká Daniel Adam, jednatel společnosti MCAE Systems, která technologii 3D tisku dodává v Česku například pro mladoboleslavskou Škodu Auto.
Domácí 3D tiskárny, o nichž referují média, jsou jen nedokonalými hračkami oproti systémům, které se využívají v průmyslu. Jejich kvalita je neporovnatelná. „Průmyslová zařízení pro takzvanou aditivní výrobu jsou mnohem dále,“ upozorňuje Radek Vrána z Ústavu konstruování na Vysokém učení technickém v Brně.
To dokládá i fakt, že Airbus už dnes tiskne některé díly pro svá letadla právě na 3D tiskárnách. Výhody oproti klasickému způsobu výroby jsou totiž obrovské.
„Stačí vám pouze jedno zařízení pro výrobu téměř jakéhokoliv výrobku z plastového nebo kovového materiálu. Navíc 3D tisk výrazně zrychluje vývoj. Firmy nemusejí čekat na složitou a drahou výrobu nástrojů pro nové produkty. Prostě si je za několik hodin vytisknou,“ dodává Vrána. Zejména v letectví a kosmonautice je to dnes ideální technologie.
„Pokud dojde k nějaké změně parametrů, dá se výroba okamžitě přenastavit,“ vysvětluje Adam s tím, že u tradičních způsobů výroby je jakákoli změna nákladná. Díky tomu, jak se profesionální 3D tiskárny rozvíjejí a urychluje se samotný tisk, půjde cena takové produkce dál dolů. Právě proto odborníci očekávají, že se za pár let bude tato technologie masově využívat i v oborech založených na velké sériové výrobě.
Podle analytické společnosti IDC by už do pěti let mělo tímhle způsobem vznikat na deset procent veškerého spotřebního zboží na trhu.
Nejde ale jen o finální produkci ve velkých průmyslových firmách. 3D tiskárny se už dnes běžně používají k levné a rychlé výrobě prototypů, testování nebo pilování designu nových modelů. Stále častěji je využívají i projekční kancelářeamenší firmy, které vyvíjejí nové produkty nebo inovují ty stávající.
„3D tisk zasahuje ještě širší paletu oborů, jako je slévárenství, stavebnictví, odívání, ale i umění. Využívají to i někteří sochaři, jenže o tom nechtějí otevřeně moc mluvit,“ dodává Adam, jehož firma patří v Česku k lídrům trhu.
Samostatnou kapitolu pak představuje zdravotnictví. Na jedné straně to je výroba implantátů, 3D tisk se ale používá i před náročnými zákroky, jako jsou třeba operace nádorů.
„Na základě dat z CT vyšetření se výsledky převedou do digitální podoby a vytiskne se 3D model zasažené oblasti. Díky tomu se pak lékaři mohou před samotnou operací přesně domluvit na postupu tak, aby operace proběhla co nejrychleji a nedošlo ke zbytečným komplikacím, které u tak vážných zásahů mají zásadní vliv,“ vysvětluje Adam.
Ačkoli se už 3D tisk využívá v řadě oborů, potenciál je obrovský. „Ve světě jsou nainstalované nejvýše stovky tisíc těchto zařízení, což není ještě tolik. V blízké době se bude 3D tisk daleko víc využívat v automobilovém průmyslu,“ dodává Adam s tím, že rostoucí tlak na rychlost vývoje a výroby nových výrobků nutně povede k dalšímu boomu téhle technologie.
Firmy nemusejí čekat na složitou a drahou výrobu nástrojů pro nové produkty. Prostě si je za několik hodin vytisknou.
Díky 3D modelu postiženého orgánu se mohou lékaři před operací domluvit na postupu tak, aby nenastaly komplikace
Kateřina Růžičková, 2. 9. 2015
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta strojního inženýrství
Technická 2896/2,
616 69 Brno
IČ 00216305
DIČ CZ00216305
+420 541 141 111
+420 726 811 111 – GSM O2
+420 604 071 111 – GSM T-mobile