Plenkový servis

1.10.2015 Listy Prahy 1 str. 2 Martin Mach Ondřej

Pro ty, co nemají na praní plen čas.

EKORUBRIKA

Látkové pleny mají, oproti jednorázovým, nevýhodu v tom, že je musíte vyprat, usušit, složit. Ty jednorázové prostě vyhodíte do koše, což je pohodlné, ale zároveň to představuje velký objem odpadů. Petr Bouchal, student brněnského Vysokého učení technického, spouští Plenkový servis: o „špinavou“ práci s použitýmilátkovými plenami se postará za vás. Tedy pokud si službu budete moci dovolit.

Ze začátku má být služba dostupná prvním deseti přihlášeným pražským rodinám. Těm Plenkový servis dodá nepropustný a protizápachový box na použité plínky a sadu látkových plen. A třikrát týdně obsah boxu vyzvedne a zároveň dodá vyprané pleny. V první fázi se mohou přihlásit rodiny s dětmi od šesti měsíců, od ledna, kdy by měla být zaběhnutá logistika, pak i s menšími dětmi.

„Cílem plenkového servisu je umožnit aktivním rodičům využívat výhod látkových plen stejně pohodlně, jako jsou zvyklí u jednorázových plen. Námi dodávané pleny mohou dětem obléci, sundat ty použité a prostě vyhodit do boxu,“ říká Petr Bouchal. „My pak box odvezeme a pleny vypereme v ekologicky šetrném pracím prostředku.“ Ekologický benefit vidí Bouchal v tom, že uživatel nebude vytvářet zbytečný odpad v podobě jednorázových plen. Podle Bouchalova odhadu totiž skončí každý den na českých skládkách více než milion jednorázových plen.

Petr Bouchal chce se svou službou cílit na ty rodiče, kteří by rádi používali ekologicky šetrnější variantu plen, ale nemají čas se o použité látkové pleny starat. A zároveň cílí na lidi, kteří jsou ochotni za službu měsíčně zaplatit 2 999 Kč. To vychází na bezmála 100 Kč na den. Náklady na používání jednorázových plen jsou odhadem o dvě třetiny níž. U látkových plen praných doma svépomocí může být ekonomika ještě výhodnější.

V budoucnu by se projekt měl rozšířit o využití dětských exkrementů, což je původní Bouchalova idea. Exkrementy obsahují cukry, které lze pomocí bakterií přeměnit na kyselinu kávovou. Ta se využívá při výrobě léků.

Kateřina Růžičková, 2. 10. 2015