Studentská formule získala v Itálii třetí místo

17.9.2015 Právo str. 10 Jižní Morava - Vysočina Jan Trojan

Třetí místo obsadil o uplynulém víkendu tým studentské formule TU Racing Brno při Vysokém učení technickém v prestižní mezinárodní soutěži. Konala se v italském Varanu de’ Melegari.

„Je to fantastický úspěch. O to větší, že na druhé místo jsme ztratili pouhého půldruhého bodu z tisíce,“ informoval vedoucí týmu Milan Špičák.

Před každou sezónou musejí studenti formuli výrazně inovovat. „Pro formuli Gragon 5 jsme navrhli a vyrobili revoluční motor, jednoválec přeplňovaný turbodmychadlem,“ říká Lukáš Fryšták ze závodního týmu.

„Výrazně se přiblížíme výkonu čtyřválce, ale přitom zachováme hmotnost auta s jednoválcem, tedy pod dvě stě kilogramů. V naší soutěži je to ojedinělé,“ dodal Frišták. Studenti mají za sebou čtyři závody. První, na německém Hockenheimringu, jim příliš nevyšel, kvůli unikajícímu oleji nedokončili hlavní disciplínu.

Z maďarského Györu přivezli druhé místo za akceleraci. Při zářijových závodech v Mostě tým zvítězil v kategorii Design. A úspěšnou sezónu korunoval úspěchem v Itálii.

Fantastický úspěch

„Je to fantastické, výrazně jsme poskočili dopředu v celkovém hodnocení všech 650 týmů,“ doplnil Špičák.

Závodní tým čítá přibližně pětatřicet členů, mezi nimiž výrazně dominují studenti fakulty strojního inženýrství.

Kateřina Růžičková, 20. 9. 2015