Na polygonu jezdily studentské formule

9.9.2015 Litoměřický deník str. 8 U nás doma L. LAIBLOVÁ, V. VEVERKA

Most – Na Autodromu v Mostě se sešli studenti z technických evropských škol, které spojuje jedno jediné téma, a to formule. Na mosteckém polygonu vyrostlo provizorní depo s 32 boxy. V každém zaparkovala jedna studentská formule. V sobotu a v neděli budou jednotlivé školy mezi sebou závodily.

Závody studentských formulí se jezdí v Evropě již deset let, ale v České republice teprve dva roky. Přitom podmínky pro závody a testování jsou u nás na velmi dobré úrovni. „Záleží hodně na povrchu, jestli je to asfalt nebo beton kvůli přilnavosti pneumatik a od toho se samozřejmě odvíjí akcelerace a další technické vlastnosti vozu,“ řekl Tomáš Kolečář z VUT Brno. Závody a hlavně získání bodů má tři disciplíny.

„Jedná se o statickou disciplínu, kde se boduje konstrukce vozu, nákladová studie a business plán,“ popsal Kolečář a doplnil, že na řadě je technická a bezpečnostní přejímka, kde se týmy setkají s testem náklonu, brzdného účinku a testem hluku výfukové sestavy. „Následují dynamické disciplíny, kde se hodnotí akcelerace, Skid – Pad, Autokros na vytyčené dráze z kuželek a vytrvalostní závod na 22 kilometrů,“ podotkl Kolečář. Formula Student má kořeny v americké soutěži Formula SAE a jedná se o prestižní soupeření univerzitních týmů. Soutěž se pořádá také v Brazílii, Austrálii nebo Japonsku, takže závodů se celkově účastní až 500 týmů z celého světa.

Kateřina Růžičková, 10. 9. 2015